Ay: Şubat 2019

 • ODTÜ’LÜ KHK MUHATAPLARI İLE BULUŞTUK

  Son dönem ülkemizde yaşanan en acı kıyımın muhatabı olan tüm KHK mağdurlarına sahip çıkma gerekliliğini en azından kendi üniversitemiz mensuplarına ulaşarak gerçekleştirme doğrultusunda; konuyu bir kampanyaya dönüştürmeden bu konuda araştırma yapan kurumlarla, yayın yapan kitapevleri ile iletişime geçerek ulaşabildiğimiz ODTÜ’lü KHK muhataplarını 27 Şubat 2019 Çarşamba akşamı ODTÜ MD Vişnelik tesislerinde bir araya getirdik.
  Yönetim Kurulu Başkanımız A. İrfan Türkkolu, Yönetim Kurulu üyelerimiz; Nihal Uysal ve Selçuk Güzeloğlu ile KHK muhatabı Yönetim Kurulu üyemiz Yusuf Bayrak ve Disiplin Kurulu üyemiz KHK muhatabı Ahmet Haşim Köse’nin katıldığı toplantıya akademisyenlerin yanında KHK ile işlerinden edilen iki ODTÜ mezunu kamu çalışanı da katıldı.
  15 Temmuz sürecinde KHK ile işinden edilenler yanı sıra atanmayan arkadaşlarımızın da aynı kaderi paylaştığına dikkat çekilerek önceliğin dayanışma ve gündelik hayatın örgütlenmesi olduğu vurgulandı.
  Çalışmanın ODTÜ’lü KHK muhatabı arkadaşlarımızın mümkünse hepsine ulaşana dek devam ettirilmesine, Dernekte kurslar açılması, Dayanışma gecesi yapılması, Mülkiye başta olmak üzere diğer mezun dernekleri ile işbirliği yapılmasına dek birçok konuda öneriler oluşturuldu.
  Toplantı; dayanışma ve mücadeleyi sürdürme kararlılığı ile; bir dahaki toplantıya daha çok KHK muhatabını bir araya getirmek üzere bitirildi.

 • EXCEL İLERİ DÜZEY ve MAKRO PROGRAMLAMA EĞİTİMİ

  İş hayatının her alanında sıkça başvurulan Excel® programının barındırdığı önde gelen özelik ve araçların kullanımını öğretmeyi hedefleyen bir eğitim programdır. Katılımcılara işlenen konularla ilgili örneklerinden yararlanmak üzere hazırlanmış hazır Excel dosyaları dijital olarak dağıtılacak; eğitimde konular öncelikle slayt gösterisi biçiminde katılımcılara aktarılıp, konuyla ilgili uygulamalar Excel®’de çözülecektir. Çözümlerde sorun yaşayan katılımcıların eksiklikleri tespit edilip, çözüme ulaşmaları sağlanacaktır. Makro programlamanın genel çerçevesi anlatılacak ve güncel hayatta karşılaşılan ve doğrudan kullanılabilecek örneklerle pekiştirilerek, aktarılacaktır.

   

  Program

  Eğitimci:  Dr. Taylan Ulaş EVCİMEN, PMPâ,  İnş. Yük. Müh.(CE’02)

  Kazım Karaağaç, İnşaat Mühendisi (CE’03)

  Eğitim Yeri: ODTÜ Mezunları Derneği Vişnelik Tesisleri

  Eğitim Başlangıç Tarihi: 6 Nisan 2019 Cumartesi

  Eğitim Bitiş Tarihi: 14 Nisan 2019 Pazar

  Eğitim Süresi/ Günleri: 32 Saat/ Cumartesi, Pazar

  Son Kayıt Tarihi: 4 Nisan 2019, Perşembe

  Eğitim Gün ve Saatler

  GÜN

  SAAT

  NİSAN

  Cumartesi 09:00-18:00

  6-13

  Pazar 09:00-18:00

  7-14

   

  KURS KATILIM ÜCRETİ:

  KP ÜYE:960 TL

  ÜYE: 980 TL

  MİSAFİR: 1000 TL

  * Üye ve katkı paylı üyeler için ilan edilen ücretler aidat borcu olmayan üyelerimiz için geçerlidir.

  ** Eğitim, katılımcı sayısı minimum 8 kişi olması durumunda açılacaktır.

  Excel Eğitimi içeriğine ulaşmak için tıklayınız

  Kayıt formu için tıklayınız

  (Kayıt formunu aşağıdaki adrese iletiniz.)

  Bilgi ve Kayıt içinetkinlik@odtumd.org.tr  0 312 286 7979/1124

   

  EĞİTİMCİLER HAKKINDA

  Dr. Taylan Ulaş EVCİMEN, İnş. Yük. Müh., PMP®

  Lisans(2002), Yüksek lisans(2005) ve Doktora(2012) eğitimlerini Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin İnşaat Mühendisliği bölümünde tamamladı. Altyapı, üst yapı ve su yapıları alanında tasarım mühendisi olarak çalıştı.  Enerji alanında Türkiye’nin önde gelen yatırımcı firmalarının proje yönetim ofislerinde tasarım ve uygulama alanında mühendis, ekip lideri ve uzman görevlerinde bulundu. Müteahhit firmalarda yurt içi ve yurt dışında  tasarım koordinatörü, proje müdürü, proje yönetim ofisi müdürü pozisyonlarında görev yaptı.

  2015 yılında PMP belgesi alan Evcimen proje yönetimi, olgunluk modelleri, proje yönetimi olgunluğu, süreç iyileştirme, iş programlama, maliyet yönetimi, sayısal modelleme ve 2-D analiz üzerine çalışmakta; meslek odaları, dernekler ve üniversitelerde dersler, seminerler ve eğitimler vermektedir.

   

  Kazım Karaağaç, İnşaat Mühendisi (CE’03)

  2003 ODTÜ İnşaat Mühendisliği bölümü mezunudur. Halen inşaat mühendisliği alanında yazılım, proje ve mühendislik hizmetleri veren özel bir firmada genel müdürlük görevini sürdürmektedir. Mezun olduğu günden bu güne kadar yazılım ve hidrolik mühendisliği alanlarında faaliyetlerde bulunmuş, 20’nin üzerinde Makro ile programlama eğitimi vermiştir. Taşkın, taşkın koruma, sulama, hidroelektrik santral, altyapı alanında uzmanlaşmıştır. Visual Basic, C++, Pascal ve Fortran bilgisayar dillerini bilmekte ve INOP-DSİ, INOP, INOP-CAD, AGIS, AHEC gibi lisanslı yazılımları bulunmaktadır.

 • Eymir’de Çevresel Sanat Deneyimleri Sergisi Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde!

  Derneğimiz Eymir ve ODTÜ Doğasını Koruma Komisyonu, “Eymir Doğal Kalsın” etkinlikleri
  kapsamında, Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Ayşe Bilir’in öğrencileri ile birlikte
  yaptığı “Eymir’de Çevresel Sanat Deneyimleri”ne destek vermiştir. Çalışmalar, TMMOB
  Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde sergilenmektedir. 25 Şubat 2019 Pazartesi açılışı
  yapılan sergi 4 Mart 2019 Pazartesi gününe kadar açık kalacaktır. Sergiye tüm üyelerimiz
  davetlidir.
 • SEÇSİS ve Seçim Güvenliği Hakkında Basın Toplantısı ve Panel Yapıldı

  23 Şubat 2019 tarihinde ODTÜ Mezunları Derneği Vişnelik Tesisleri’nde SEÇSİS ve Seçim Güvenliği hakkında bir basın toplantısı gerçekleştirildi.  Medya mensuplarının davet edildiği kahvaltılı basın toplantısında Derneğimiz Yönetim Kurulu Başkanı A. İrfan Türkkolu bir açılış konuşması yaptı.

  Türkkolu konuşmasında şunları söyledi: “Günümüz Türkiyesi’nde demokratik seçim mümkün müdür?” sorusuna olumlu yanıt verilmemesine rağmen her seçime “bir umut” sarılanlar her defasında kazandıkları zaferin çalınmış olduğu hissi ile yenilgiyi kabullendiler. Ancak aldatılmışlık hissi toplumda öylesine büyüdü ki iktidar en yetkili ağızdan “atı alan Üsküdar’ı geçti” diyerek seçim sonuçları üzerine herhangi bir araştırmayı kabul etmeyeceğini beyan ederken; muhalefet bile “adam kazandı” diyerek seçim sonuçlarını meşrulaştırmaya katkıda bulundu.

  Gerçekten böyle miydi? 24 Haziran’da aldatıldık mı? Aldatıldı isek bu defa aldanmamak için ne yapmak gerekiyor?”

  Türkkolu konuşmasının ardından sunumlarını yapmak üzere hem derneğimizin hem de Bilgisayar Mühendisleri Odası (BMO) üyesi olan Kemal Özkazanç ile Bilgehan Turhan’ı tanıttı.

  Basın toplantısının hemen ardından aynı isimli panel başladı. Özkazanç ve Turhan bu kez üyelerimize ve diğer konuklara seçim güvenliği hakkındaki çalışmalarını detayları ile anlattı, katılımcılar akıllarına takılan noktaları sordu.

  SEÇSİS’ten tutanaklara kadar pek çok eksiklik olduğunu vurgulayan Özkazanç ve Turhan BMO çatısı altında  hazırladıkları raporu ve kişisel çabalarıyla ulaştıkları bilgileri paylaştılar. Konuya ilişkin raporu websitemizde ve dergimizin Mart-Nisan sayısında bulabilirsiniz.

 • “Seyahatnamelerden Günümüze Gezi Edebiyatı”

  ODTÜ Mezunları Derneği bünyesindeki Gezi Kulübü üyeleri yine ilgi çekici bir sunumla bir araya geliyor.

  Gezi Kulübü’müzde bugüne değin gezgin arkadaşlarımız gezip gördükleri yerlerden, ülkemizden ve dünyanın dört bir yanından edindikleri izlenimleri birbirinden ilginç gezi sunumlar eşliğinde bizlerle paylaştı.

  Bu kez bir geziden izlenimleri değil,  seyahatnamelerden günümüze gezginlerin serüvenini paylaşmak istedik.

  İbrahim Berksoy’un sunumu eşliğinde Türk ve dünya edebiyatının seçkin ürünleri arasında 28 Şubat 2019 Perşembe günü, saat 19.00’da, kısa bir gezintide buluşmak üzere…

  Saygılarımızla,
  ODTÜ Mezunları Derneği

 • ULUSLARARASI İLİŞKİLERİMİZİ GELİŞTİRİYORUZ

  Derneğimizin uluslararası ilişkilerini geliştirmek doğrultusunda yeni bir adım attık.

  Sayın Küba Büyükelçisi’nin katkılarıyla; Küba, Meksika ve Ekvador’un sayın Büyükelçileri  ile Venezuela Büyükelçiliği Müsteşarının katıldığı öğle yemeği sohbetimizi 22 Şubat Cuma günü gerçekleştirdik.

  Daha önce Küba ile kültürel, sosyal ve kurumsal alanlarda başlattığımız işbirliğini özellikle Latin Amerika ülkeleri ile de geliştirmek anlamında gayet verimli ve üretken bir  yemek oldu.  Yaklaşık 3 saat süren sohbeti Vişnelik tesisimizde yaptığımız inceleme gezisi ile sonlandırdık.

  Bu doğrultudaki çabalarımızı genişleterek ODTÜ mezunlarının saygınlığını ve prestijini uluslararası düzeyde yaygınlaştıracağız.

  Bu vesile ile Uluslararası İlişkiler Komisyonumuzun kurulduğunu da duyuruyoruz.

 • Vişnelik’te Maç Keyfi

  Vişnelik’te Maç Keyfi devam ediyor…

  Spor Toto Süper Lig 24. Hafta maç programı;

  02.03.2019

  Saat: 16:00

  Kayserispor – Beşiktaş

  Yer: Lobi Teras (Yemekli Düzen)

   

  02.03.2019

  Saat: 19:00

  Fenerbahçe – Rizespor  

  Yer: Salon 56 (Yemekli Düzen)

   

  03.03.2019

  Saat: 19:00

  Erzurumspor – Galatasaray  

  Yer: Salon 56 (Yemekli Düzen)

   

  Futbol keyfini birlikte yaşamak için sizleri ve sevdiklerinizi Vişnelik’e bekliyoruz…

  Saygılarımızla,

  ODTÜ Mezunları Derneği

   

  Yemekli Düzende Rezervasyonlarınız için:

  Gsm: 0.530 610 64 27 Tel: 0.312 287 73 38 / 0.312 286 79 79–1152–1153

  e-posta: visnelik@odtumd.org.tr

 • ULUS BAKER OKUMALARI: ‘‘Vicdan: Romantizmin Ufku’’

  Ulus Baker Okumaları’nın yirmi sekizincisi; ‘‘Vicdan: Romantizmin Ufku’’,  Ahmet Telli okuyuculuğunda, 2 Mart 2019 Cumartesi günü derneğimizde gerçekleştirilecektir.

  İlgili tüm üyelerimizi bekliyoruz.

  Saygılarımızla,

  ODTÜ Mezunları Derneği

   

  *******

  Tarih: 2 Mart 2019, Cumartesi

  Saat: 14.00

  Yer: ODTÜ Mezunları Derneği, Salon 56

 • Vişnelik’te Maç Keyfi ve Derbi Heyecanı…

  Vişnelik’te Maç Keyfi devam ediyor…

  Spor Toto Süper Lig 23. Hafta maç programı;

  24.02.2019

  Saat: 19:00

  Galatasaray – Akhisarspor

  Yer: Salon 56 (Yemekli Düzen)

   

  25.02.2019

  Saat: 21:00

  BEŞİKTAŞ – FENERBAHÇE

  Yer: Salon 56 (Yemekli Düzen)

   

  Futbol keyfini birlikte yaşamak için sizleri ve sevdiklerinizi Vişnelik’e bekliyoruz…

  Saygılarımızla,

  ODTÜ Mezunları Derneği

   

  Yemekli Düzende Rezervasyonlarınız için:

  Gsm: 0.530 610 64 27 Tel: 0.312 287 73 38 / 0.312 286 79 79–1152–1153

  e-posta: visnelik@odtumd.org.tr

 • İlk Mezunlarla Buluşma

  ODTÜ’nün 1960-65 yılları arası mezunları Vişnelik’te buluştu.

  Eski Başkanlarımızdan Süreyya Yücel Özden’in katkılarıyla düzenlenen yemeğe yine eski başkanlarımızdan Mahir Barutçu ve Uğur Tola da katıldı.

  Yönetim Kurulu Başkanımız A. İrfan Türkkolu’nun yaptığı kısa konuşmanın ardından soru-cevap şeklinde devam eden yemek saat 15.00’dan sonra sona erdi.

  Duayen üyelerimizle bir kez daha biraraya gelerek ODTÜ’lülük değerleri ve ciddiyetinin önemini ve gücünü gösterdik.

   

Başa dön tuşu