Blok Başlığı

Briç Kulübü

Briç, Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından tanınan, ülkemizde de Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Federasyon tarafından yönetilen bir akıl sporudur.

Kuruluş Amacı;

Derneğimizin nezih ortamında üyelerimizin kaliteli zaman geçirirken bu akıl sporunu yapmalarıdır.

Çalışma Prensipleri;

• Briç kursları düzenlemek,
• Briç turnuvaları düzenlemek,
• Briç sporunun özelliklerini tanıtmak:

o Bedensel engelin dezavantaj olmadığı, her yaştaki insanın dil, din, milliyet, ırk, sınıf, cinsiyet ayrımı olmadan yarışabildiği bir spor dalıdır.
o Dikkat, disiplin, dayanıklılık, hafıza, hızlı ve doğru karar verme, problem çözme yeteneği, inisiyatif alabilme, sorumluluk taşıma ve takım anlayışı gerektirir.
o Bu keyifli sporu yaparken dikkatinizi arttırıp hafızanızı güçlendirir, sosyalleşir, eğlenir, harika bir hobi ve dünyanın her yerinden dostlar edinirsiniz.
o Genç yaşlarda analitik ve doğru düşünmeyi geliştirirken, ilerleyen yaşlarda zihinsel fonksiyonlar üzerindeki olumlu etkileri ile strese karşı korumakta, sağlıklı yaş almaya katkı sağlamaktadır.
o Sporun gerektirdiği tüm bileşenleri içinde barındırır.
o Asla durağan değildir. Sürekli gelişim gösteren dinamikleri ile yaşam boyu öğrenmeyi teşvik eder.
o Kişiye ve topluma en önemli katkısı tartışma kültürünü öğretmesidir.
o En çekici yönü akıl paylaşımı ile oynanmasıdır. Ortaklar arasındaki etkili, güçlü ve uyumlu iletişim başarıyı getirir.
o İnsan zekâsının keşfettiği en mükemmel kart oyunu ve hayata bakış açınızı değiştirecek, düşünme gücünüzü geliştirecek muhteşem bir paylaşım sporudur.

Nihan Dide DAŞER
Briç Kulübü Sorumlusu

bric@odtumd.org.tr