Ay: Ekim 2018

 • Anadolu’dan Bir Başarı Öyküsü: Doğru Dokunuşla Değişen Hayatlar

  Üretimin durduğu, yok olan köylerden; akın akın oralardan kaçanların doldurduğu yaşanılmaz kentlerden mi şikâyetçisiniz?

  Kadınların soframızdaki yerinin öküzümüzden sonra geldiğini şiirlerden okuyup ah vah mı ediyorsunuz?

  Ailede karar alma sürecine, hayatın içinde üretime katılan; dil öğrenip Fransızca konuşan, yoga yaparak güne başlayan kadınlar bizim köylerimizde olmaz mı sanıyorsunuz?

  İmecenin, dayanışmanın, paylaşmanın, birlikte zenginleşmenin artık mümkün olmadığına mı inanıyorsunuz?

  Gıdamızı kapitalist tekellere kaptırdığımız bir dünyada, yerli tohumlarla üretimin, ekmeğin kokusunu damaklarımızın tadını geri kazanmanın imkânsız olduğunu mu düşünüyorsunuz?

  Şifalı bitkilerini, doyuran değil besleyen gıdalarını yeniden keşfeden; yürüyüş ve bisiklet parkurları olan, dünyanın dört bir yanından misafirlerin konakladığı çadır kamplar kuran, turizmi dayanışma olarak gören köyler bizim köylerimiz olamaz mı?

  Terk edenlerin geri döndüğü, yüzlerin güldüğü, yapılanların gelecek nesillere aktarılması için müzelerin kurulduğu köyler sadece başka ülkelerde mi vardır?

  Bu sorulara sizleri şaşırtan, umutlandıran, mutlu eden yanıtlar duymak istiyorsanız; doğru bir dokunuşla hayatların değişebildiğini, Kars’ta dünyaya örnek olacak bir başarı öyküsü yaratıldığını ilk ağızdan dinlemek istiyorsanız, gelin!

  Değiştirmenin, dönüştürmenin slogan atıp söyleyerek değil; ancak eyleyerek, yaparak mümkün olduğunu görmek için, gelin!

  3 Kasım Cumartesi saat 11.00’de “Nasıl yapmalı?”ya somut bir yanıt duymak için Vişnelik’teki söyleşiye mutlaka gelin!

  Saygılarımızla,
  ODTÜ Mezunları Derneği

   

  Program

  Tarih: 3 Kasım 2018,Cumartesi

  Saat: 11.00

  Yer: Vişnelik Salonu

  ***********

  Moderatör:

  Prof. Dr. Lütfi Doğan TILIÇ

  ***

  Konuşmacılar:

  İlhan KOÇULU

  Fatih TATARİ

 • HOCAM BİR SORUM VAR! – 1: Hocalarımızla Dünden Bugüne (Metalurji Ve Malzeme Mühendisliği)

  “ODTÜ Kendisini çevreleyen ve insanı yutan tüm karmaşa ve çirkinliğin ortasında, öğrencilere kendilerinin seçebileceği zenginlikleri sunan bir vaha gibidir ve bu kültürü bulaşıcıdır insanlar arasında, her şeyin temelinde sevgi, saygı ve hoşgörü vardır…”

  Bir web sitesinde “ODTÜ’lü olmak neden bir ayrıcalıktır?” başlığının altında bulunur bu söz. Bu vahanın ortasında tüm bu kültürün oluşmasında sonsuz saygı duyduğumuz öğretim üyelerimizin katkısını yadsımak mümkün değildir.

  Metalürji ve Malzeme Mühendisliği bölümümüzün onların okuttuğu öğrencileri tarafından bir ‘Efsane kabul edilen hocalarımızı bir araya getirelim dedik. Bölümün tarihini hatırlayalım, eski günleri yâd edelim, gelecek için öğrenci arkadaşlarımıza bir ışık tutalım, bildiklerimizi onlarla paylaşalım istedik.

  Bize emek veren tüm öğretim üyelerimize onların nezdinde bir kere daha şükranlarımızı sunalım arzusundayız.

  Bölümün yaşlanmayan çocukları 79-80-81 mezunlarını barındıran METE’80 organize etti, biz de hocalarımızı kucaklamaya hazırlandık.

  Katılımcılar:

  Prof. Dr. Muharrem Timuçin
  Prof. Dr. Naci Sevinç
  Prof. Dr. Haluk Atala
  Prof. Dr. Ahmet Geveci
  Tuğrul Müftüoğlu

  Kolaylaştırıcı: Ercüment Alptekin

  Yer: ODTÜ Mezunları Derneği Vişnelik Tesisleri
  Tarih: 2 Kasım 2018 Cuma
  Saat: 16.00

  Saygılarımızla,
  ODTÜ Mezunları Derneği

 • Arafiva* FEST – ODTÜ Medya Topluluğu Destek Konseri

  ODTÜ Medya Topluluğu’nun dayanışma amacıyla düzenlediği Arafiva Fest 4 Kasım 2018 Pazar günü Vişnelik’te yapılacak.

  Bu sene ilki yapılacak olan ve destek konseri olarak düşünülen bu etkinlik için ODTÜ Medya Topluluğu şöyle diyor: “Arafiva Fest; tam da ihtiyacımız olan; toplulukların ve öğrencilerin dayanışmasına örnek olacak, her sene düzenlenecek bir etkinliğe dönüşebilir!”

  Biz de ODTÜ Mezunları Derneği olarak öğrenci arkadaşlarımıza destek olduğumuzu belirtir, siz üyelerimizi de gelenekselleşmesi beklenen bu festivalde görmek, dayanışmaya davet etmek isteriz.

  Dayanışma hayattır!

  Saygılarımızla,
  ODTÜ Mezunları Derneği

  *Sinağrit Baba
  *Boyalı Kuş
  *Ulaş Celep Projekt
  *Kendimden Hallice
  *Oğulcan Sönmez
  *Ashtray

  Yer: ODTÜ Mezunları Derneği Vişnelik Tesisleri Vişnelik Salonu
  Tarih: 4 Kasım 2018 Pazar
  Kapı Açılış: 16.30
  Bilet Fiyatı: 10 TL
  Bilet Satış: Kütüphane Standı – Çarşı Standı – Hazırlık Standı
  Bilet İletişim: 0542 499 94 84 – 0539 447 0270

 • ODTÜ’lüler Bülteni’nin Yeni Sayısı Çıktı!

  ODTÜ Mezunları Derneği’nin yayın organı ODTÜ’lüler Bülteni’nin yeni sayısı çıktı.

  ODTÜ’lüler Bülteni’nin Ekim 2018 sayısı, dosya olarak Yoksulluk konusunu ele alıyor. 285. sayısında işlenen yoksulluk dosyası; 286. sayısında Kriz, 287. sayısında ise Krizin Toplumsal Yaşama Yansımaları dosyalarına da bir giriş niteliğinde. Malum, içinden geçtiğimiz süreçte yoksullar daha da yoksullaşacak, “zenginler” zenginliklerini katlayacak ve kriz bir şekilde onlardan olmayan herkesi vuracak…

  ODTÜ’lüler Bülteni’nin ekim ayı kapağında 10 Ekim 2015’te Ankara Katliamı’nda yitirdiklerimize yer verdik. Unutmadık, unutturmayacağız…

  Bu sayıda bültenimizin görünüşü ile ilgili bir değişikliğe gittik, umarız bu değişiklik beğeninizi kazanacaktır. İçerik açısından ise de geçmiş bültenlere sadık kalmakla birlikte gözünüzden kaçmayacak bazı yenilemelerde bulunduk. Yinelemekte fayda var; içerik açısından daha iyi bir bülten ancak sizin katkılarınız ile olacaktır. Katkılarınız bültene yönelik görüş, eleştiri ve öneriler biçiminde olabileceği gibi yazı, yorum, inceleme, haber vb. şeklinde de olabilir.

  Peki, Bülten’de bu ay haber, duyuru ve dernek etkinlikleri dışında neler var dersiniz?

  Ø  Bülent Şentürk- Değerli Taşlar

  Ø  Gülşah Çardak- Çantamdaki Anılar

  Ø  Arif Şentek- 40 Yıllık Arkadaşımız Sinan Cemgil

  Ø  Abbas Hacıömeroğlu- ODTÜ Mimarlık Fakültesi 1967 Yılı Muş/Korkut 2. Sınıf Stajı Anıları: Bir Çayın İki Yakası – Korkut, Kümbet

  Ø  Ümit Nevzat Uğurel- Ankara’nın Başkent Olma Süreci

  Ø  Şule Gökoğlu- Cumhuriyet Bayramı

  Ø  Buse Üçer- Hayvan Özgürlüğünü Savunalım, Vegan Olalım

  Ø  Necdet Pamir- Enerji Yoksulluğu ve Türkiye

  Ø  Denizcan Kutlu- 2000’li Yıllarda Türkiye’de Yoksul Yardımları ve Yeni Kamusal Refah

  Ø  Denizcan Kutlu – Yoksuk(luk): Resmî, Eleştirel ve Kurgusal Perspektifler

  Ø  Neşe Ürel- İçinden Yoksulluk Geçen Filmler

  Ø  Dersim Coşkun- Dijital Pazarlama

  **Bültenimize sizler de katkı sağlayabilirsiniz.** 

  Önümüzdeki aylarda işlenecek dosya konuları:

  Ø  Kriz

  Ø Krizin Toplumsal Yaşama Yansımaları

  **ODTÜ’lüler Bülteni’nin Ekim sayısını bu linke tıklayarak okuyabilirsiniz.**

   

  İletişim:

  E-postabasinyayin@odtumd.org.tr Telefon0312 286 79 79 / 1127

 • Panel: Medyada Yaşananlar Ve Alternatif Medya

  Derneğimiz Güncel Tartışmalar Komisyonu tarafından düzenlenen “Medyada Yaşananlar ve Alternatif Medya” konulu panel, konuşmacı olarak gazeteciler Şükrü Küçükşahin ve Ünsal Ünlü’nün katılımıyla 27 Ekim 2018 tarihinde gerçekleştirildi. Kolaylaştırıcılığını Oğuz Ülker’in yaptığı panelde, özellikle medya dışındaki sermaye gruplarının gazete-medya organı sahibi olmasıyla ortaya çıkan patronaj ilişkilerinin gazeteciliğe büyük zarar verdiği üzerinde duruldu.

  Dinleyicilerin soru ve katkılarıyla süren Panel’de, özellikle basın özgürlüğünün medya patronlarının ihalelere girmesiyle zedelendiği, medyanın hedef kitlesine daha çok siyasetçileri koyarak haber yaptığı, oysa iklim değişikliği ve çevre gibi sokaktaki insanı doğrudan ilgilendiren ve siyaset boyutu giderek önem kazanan alanlara yönelik politikaların da özümsenerek ele alınmasının önemi üzerinde duruldu. Panelistler, yeni iletişim araçlarının ihtiyaçtan kaynaklandığını, ilave engellemelerle karşılaşılması halinde de gazetecilik motivasyonu olduğu sürece yeni iletişim yöntemlerinin bulunacağını, sadece alternatif medya değil, alternatif siyaset yapma yollarının da bulunması gerektiğini dile getirdiler.

 • Cumhuriyetimize Sahip Çıkıyoruz!

  Mustafa Kemal ve arkadaşlarının TBMM’de oy birliği ile ilan ettiği cumhuriyetin 95. yıl dönümünde emperyalizme karşı verilen kurtuluş savaşının önemini, cumhuriyetin kazanımlarının değerini, anti-emperyalist tavır alış olmaksızın tam bağımsız olunamayacağını bir kez daha gördük.

  Bugün tek adam rejimine ve TBMM’nin işlevsizliğine doğru hızla ilerliyoruz. Türkiye, modern cumhuriyeti, demokrasiyi, parlamenter temsili rejimi, kuvvetler ayrılığını, laikliğin gerekleri ile demokratik hak ve özgürlükleri yok etmeye yönelik uygulama ve hukuka aykırılıklarla rejimi örselenmiş bir ülke olmuştur.

  Cumhuriyet, ulus-halk egemenliğinden; ümmet, zümre, yandaş egemenliğine doğru içerik ve anlam yitimine uğratılmıştır.

  Bu durum, demokratik, laik, özgürlükçü, eşitlikçi, çağdaş ve barışçıl niteliklere sahip bir Türkiye ve Cumhuriyet özlemi içindeki tüm ODTÜ bileşenlerine yeni ve ağır sorumluluklar yüklemektedir.

  ODTÜ Mezunları Derneği;

  Laik, Demokratik ve Çağdaş Cumhuriyet, emek ve modern toplumsal yaşam savunusuna kararlılıkla devam edecektir. Bu sorumluluk bilinciyle üyelerimizin ve ailelerinin Cumhuriyet Bayramını kutlar, aydınlık dolu yarınlara birlikte ulaşmayı dilerken, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz.

  Saygılarımızla,

  ODTÜ Mezunları Derneği
  Yönetim Kurulu

 • Ankara Yelken Kulübü Amatör Denizcilik Seminerlerinin Bir Yenisi Başlıyor…

  Ankara Yelken Kulübü’nün periyodik olarak düzenlemekte olduğu Amatör Denizcilik Seminerleri’nin bir yenisi 26 Kasım 2018 tarihinde başlıyor.

  Katılmak isteyenlerin başvuru yaparak kayıtlarını gerçekleştirmeleri rica olunur.

  Kayıt için; 495 36 56

  Saygılarımızla,
  ODTÜ Mezunları Derneği

 • Sinema Kulübü Toplanıyor: Elis

  ODTÜ Mezunları Derneği Sinema Kulübü ikinci buluşmasında “ELIS” (2016, 140’, Brezilya/ Biyografi, Dram) adlı film gösterimi yapılacaktır.

  “Brezilya’nın en sevilen şarkıcılarından Elis Regina’nın kısa ama çok büyük işlere imza attığı hayatı konu ediliyor. Kuşkusuz tüm zamanların en büyük Brezilyalı şarkıcısı Elis Regina’nın hayatı, bu biyografik filmde enerjik ve titreşen ritm ile anlatılıyor.”

  Tüm üyelerimiz davetlidir.

  Saygılarımızla,
  ODTÜ Mezunları Derneği

  PROGRAM

  Film: “ELIS’’
  Yönetmen: Hugo Prata
  Oyuncular: Andréia Horta, Gustavo Machado, Caco Ciocler…
  Tarih: 31 Ekim 2018 Çarşamba
  Saat: 19.30
  Yer: ODTÜ Mezunları Derneği, Salon 56

 • Cumhuriyet Bayramı’nda Vişnelik’e Davetlisiniz!

  Cumhuriyetimizin 95. Yılını, 27 Ekim Cumartesi günü Atamız’ın sevdiği şarkılarla

  Banu & Fever Five eşliğinde hep birlikte kutlayacağız.

  Cumhuriyet Bayramı coşkusunu hep birlikte yaşamak üzere sizleri Vişnelik Tesisimize davet ediyoruz.

  Saygılarımızla,
  ODTÜ Mezunları Derneği

 • Medyada Yaşananlar ve Alternatif Medya

  Kısaca adına ‘medya’ dediğimiz gazete, radyo, televizyon, dergi ve benzeri kitle iletişim araçlarının sahipliğinde ve dolayısıyla yayın politikalarında son on yıl içinde köklü değişiklikler yaşandı. Havuzlar kuruldu, yıllanmış kuruluşlar iktidar eliyle yandaşlara peşkeş çekildi.

  Gelinen noktada mevcut medya araçlarının neredeyse tamamı iktidarın sözcüsü haline dönüştü. Muhalefet sesini duyuramaz oldu. Bu durumu kabullenmeyen birçok kişi veya kuruluş da değişik ve yeni yöntemlerle bu tıkanıklığı aşıp kitlelere ulaşmaya çalışıyor.

  Değerli iki gazetecimiz, Şükrü Küçükşahin ve Ünsal Ünlü’nün konuk konuşmacı olarak katılacakları 27 Ekim 2018 Cumartesi günü gerçekleştireceğimiz ‘Medyada Yaşananlar ve Alternatif Medya’ konulu panelde, tüm bu olumsuzlukları ve bunların aşılabilmesinin yollarını tartışacağız.

  Üyelerimiz, ODTÜ’lüler ve ODTÜ Dostları davetlidir.

  Saygılarımızla,

  ODTÜ Mezunları Derneği
  Yönetim Kurulu

Başa dön tuşu