Yıl: 2018

 • ALZHEİMER HASTALIĞI ve TEDAVİSİNDE SON GELİŞMELER

  Alzheimer hastalığı, uzun yıllardır üzerine çalışılan, binlerce ilaç geliştirme denemesi yapılan ancak hala etkili bir tedavinin bulunamadığı bir hastalık…

  Alzheimer’ın nedenleri, ilerleyişi ve tedavisi üzerine çok farklı görüşler bulunmaktadır. Son yıllarda, klasik tedavi yöntemlerinin ve klinik yönelimlerin dışında alternatif ve yeni bakış açıları geliştirmenin önemi daha da anlaşıldı.

  Çağhan Kızıl ve ekibi, Alzheimer’dan etkilenen birçok hücre tipinden biri olan kök hücrelere yoğunlaşarak, beynimizin kendisini yenilemesi ile bu hastalığı çözebileceğimize dair hipotezler geliştiriyor. Bu yöndeki çalışmalarını da doğadan öğrenerek yapmaya çalışıyorlar. Bu nedenle küçük bir balık olan Zebra balığını model olarak kullanarak, insanlarda Alzheimer tedavisi geliştirebilir mi diye araştırıyorlar.

  5 Ocak 2019 Cumartesi günü saat 16.00’da Derneğimizde, Salon 56’da, Doçent Dr. Çağhan Kızıl’ın katılımıyla gerçekleşecek söyleşimizde, bu yolculuğun kısa bir tarihçesine, kapsamına ve Alzheimer ile ilgili genel bilgilere değinerek interaktif bir sohbet gerçekleştireceğiz.

  Saygılarımızla,

  ODTÜ Mezunları Derneği

  Doçent Dr. Çağhan Kızıl Kimdir?

  Doçent Dr. Çağhan Kızıl 1981 doğumlu. 2003 yılında ODTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nden mezun olduktan sonra 2005 yılında Almanya’nın Göttingen kentindeki Max Planck Institute for Biophysical Chemistry’de yüksek lisansını tamamladı. Doktora derecesini, Almanya’nın Tübingen kentindeki Max Planck Institute for Developmental Biology’de Nobel ödülü sahibi Christiane Nüsslein-Volhard’ın labında, doku yenilenmesinin moleküler mekanizmaları üzerine yaptığı araştırmalarla 2009 yılında elde etti. Doktora sonrası araştırmalarında zebra balığı modelini kullanarak beynin kendini yenilemesinin moleküler mekanizmalarını araştıran Dr. Kızıl, bu süre içinde kök hücrelerin doku yenilenmesini başlatması için gereken birçok yeni genetik mekanizmayı keşfetti. Bu çalışmaları sonucunda, 2013 yılında Almanya’nın en prestijli ödüllerinden biri olan Helmholtz Topluluğu Genç Araştırmacı Ödülü’nü alarak Alman Nörodejeneratif Hastalıklar Merkezi DZNE’de kendi araştırma laboratuvarı Kızıl Lab’ı (www.kizillab.org ) kurdu. Dr. Kızıl, zebra balığında ve kendi geliştirdikleri üç boyutlu insan beyni modelinde, Alzheimer hastalığının çözümü için yeni tedavi imkanları geliştirmeye çalışıyor. Bu araştırmalar, Science ve Developmental Cell gibi uluslararası saygın bilim dergilerde yayımlanmış, kongre ve konferanslarda yoğun ilgi çekmiş ve medyada geniş yer bulmuştur. Akademik çalışmalarının yanında, ulusal ve uluslararası dergi ve gazetelerde akademik özgürlükler üzerine makaleleri bulunmakta, birçok sivil toplum kuruluşu ve toplulukta gönüllü olarak çalışmaktadır.

 • SÖYLEŞİ: VİETNAM KASABI KOMER’İN ARABASININ ODTÜ’DE YAKILMASININ 50. YILI

  Bundan tam 50 yıl önce, 6 Ocak 1969’da Vietnam’da Vietnam Kurtuluş Cephesi’ne karşı yürüttüğü insanlık dışı faaliyetlerinden ötürü ‘’Vietnam Kasabı’’ adıyla anılmakta olan Türkiye’ye Büyükelçi olarak atanmış Robert William Komer tüm protestolara rağmen ODTÜ’ye gelmişti.

  Komer’in üniversiteye geldiğini duyan öğrenciler Rektörlük binası önünde toplanıp protesto ettiler ve döneme damga vuran öğrenci temsilcilerinden Sinan Cemgil, Ulaş Bardakçı, Tuncay Çelen ve İbrahim Seven başta olmak üzere Komer’in aracını yaktılar.

  Bu eylem anti emperyalist mücadele tarihinin sembolleri arasında yerini aldı.

  Protestonun 50. Yılı dolayısıyla yapacağımız söyleşiye ilgili tüm üyelerimizi bekliyoruz.

  Saygılarımızla,

  ODTÜ Mezunları Derneği

  *******

  Tarih: 05 Ocak 2019, Cumartesi

  Saat: 14.00

  Yer: ODTÜ Mezunları Derneği, Vişnelik Salonu

   

 • ULUS BAKER OKUMALARI: BAKIŞ AÇISI KAVRAMI VE PERSPEKTİF

  Ulus Baker Okumaları’ndan yirmi yedincisi; ‘‘Bakış Açısı’’ Kavramı ve Perspektif, Ali Artun’un okuyuculuğunda, 12 Ocak 2019 Cumartesi günü derneğimizde gerçekleştirilecektir.

  İlgili tüm üyelerimizi bekliyoruz.

  Saygılarımızla,
  ODTÜ Mezunları Derneği

  *******

  Tarih: 12 Ocak 2018, Cumartesi
  Saat: 14.00
  Yer: ODTÜ Mezunları Derneği, Koçumbeli Salonu

  ‘‘Bakış Açısı metnine ulaşmak için tıklayınız.

 • ODTÜ Mezunları Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şölen ŞEN’i Son Yolculuğuna Uğurladık

  Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Şölen Şen’i 27 Aralık 2018 günü beklenmedik bir şekilde kaybettik. Bu ani kaybın, bir değeri yitirmenin derin acısı içindeyiz.  Acımız dinmeyecek, özlemimiz bitmeyecek.

  Şölen Şen; dostumuz, hocamız, arkadaşımız, kardeşimiz, yol arkadaşımız. Sorumluluklarının bilincinde, düşünceli, iyi kalpli ve samimi… Spor yapan, güler yüzlü, yardımsever, dost canlısı… Şölen hoca hakkında söyleyecek o kadar çok söz var ki… Ölüm bunlardan biri değildi. Bu, hepimiz için çok erken bir kayıp oldu.

  Şölen hocamızın cenaze namazı 28 Aralık 2018 (bugün) öğle vaktinde Bilkent Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii’nde kılındı. 14.00’da derneğimizde yapılan törende ailesi, sevenleri, dostları Şölen Şen’e dair düşüncelerini aktardı. Onu son kez sahnede ağırladıktan sonra defin işlemleri için Karşıyaka Mezarlığı’na gittik, tüm dostlar.

  Onu toprakla buluşturup sonsuzluğa uğurladık. Huzur içinde uyusun, bulutlarla yıldızlar yoldaşı olsun.

  Seni, emeklerini, çalışmalarını ve ilkelerini hiçbir zaman unutmayacağız.

   

 • Acı Kaybımız: ODTÜ Mezunları Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Şölen Şen’in vefatını üzülerek bildiriyoruz.

  Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Şölen Şen’i (ME’83) geçirdiği kalp krizi sonucu kaybetmiş bulunuyoruz. Kendisini kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz.

  Başta Şen Ailesi olmak üzere tüm üyelerimizin ve ODTÜ dostlarının başı sağ olsun…

  Cenaze Töreni bilgilerini en kısa zamanda sizlerle paylaşacağız. 

  Saygılarımızla,
  ODTÜ Mezunları Derneği
  Yönetim Kurulu

 • SUNUM | ‘ÖRTÜLÜ DERELER KENTİ: ANKARA’

  Etkinlikler Komitesi’nin her toplantısının ardından yapılmasına karar verilen gösteriler kapsamında Hasan AKYAR, ‘‘Örtülü Dereler Kenti: Ankara’’ adlı sunumunda günümüzde görünmez olan Ankara’nın kayıp derelerinin çığlığını bizimle paylaşacak.

  Suyu deniz yapan ufukla buluşmasıdır.  Ankara’da yoktur ama dereleri vardır Ankara’nın… Hangi asfaltı söksen, hangi kaldırımı kaldırsan bir dere ile karşılaşırsın, sakın şaşırma!

   

  Gün açar, karın verir yağmurlu toprak

  İncesu deresi, merhaba.

  Saçakta serçeler daha çılgındır

  Bulutlarda kartal, daha çalımlı.

  Koparır göğsünden bir düğme daha

  Tezkere bekleyen biri…

  İncesu deresi, merhaba.

  Ahmet ARİF

   

  “Ankara’nın imarında yapılacak en mühim iş, tabiatın hediye ettiği yeşillikleri korumaktır…”

  Prof. Hermann JANSEN, Ankara İmar Planı Raporu, 1937, s:30

   

  03 Ocak 2019 Perşembe günü, saat 19.00’da Salon 56’da gerçekleştirilecek

  Örtülü Dereler Kenti: Ankara sunuma tüm üyelerimizi bekleriz.

   

  Saygılarımızla,

  ODTÜ Mezunları Derneği

 • Ankara Gönüllü Takımı Hakkında

  Sayın Üyemiz,

  Derneğimizin sosyal sorumluluk projeleri yürüten ve üniversitelilerden oluşan çalışma grubu, Ankara Gönüllü Takımı’nın tanıtım yazısını sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarız.

  Saygılarımızla,

  ODTÜ Mezunları Derneği


   

  Ankara Gönüllü Takımı, 2009 yılında ODTÜ Mezunları Derneği’nin bir proje kolu olarak uygulamalarına başlamıştır. Temel amacımız, üniversite-toplum dayanışması ile üniversitedeki kültür birikimini topluma aktarmaktır. Bu amaçla yola çıktığımız Üniversite-Ev Projesi kapsamında gönüllülerimiz, Çankaya ve Yenimahalle Belediyelerinin destekleriyle cumartesi ve pazar günleri Çankaya’da Mimar Sinan, Mürsel Uluç ve Şirindere bölgelerindeki; Yenimahalle’de ise Çeşme, Yakacık, Barış ve Pamuklar bölgelerindeki ekonomik ve sosyokültürel açıdan dezavantajlı olan, 4. sınıf ve 7. sınıf aralığındaki öğrencilerin evlerine iki saat konuk olmaktadırlar. Gönüllülerimiz, evlerde geçirdikleri süre içerisinde zaman zaman kardeşlerimizin derslerine yardımcı olsalar da sürenin büyük kısmını onların sosyal ve kültürel anlamda gelişmesi, bilimsel gelişmelerden haberdar olmaları ve toplumsal konularda farklı bakış açılarına sahip olmaları için çeşitli uygulamalar yaparak geçirirler. Ankara Gönüllü Takımı olarak Üniversite-Ev Projesi’ni destekleyici etkinlikler de düzenlemekteyiz. 23 Nisan haftasında Çocuk Şenliği, 10 Kasım haftasında Anıtkabir’e ziyaret, dönem içinde kültür ve bilim müzelerine düzenlenen geziler, seminerler ve doğa gezileri gibi etkinlikler bunlardan bazılarıdır. Tüm kardeşlerimizin ve gönüllülerimizin katılımı ile gerçekleştirdiğimiz gün boyu süren Çocuk Şenliği’nde, üniversite topluluklarının açtıkları bilimsel, kültürel ve farkındalık yaratan stantları ile kardeşlerimizin bu alanlara olan meraklarını taze tutuyoruz. Üniversite-Ev projesi dışında kardeşlerimizin sorgulayıcı ve yenilikçi bireyler olmaları ve genç yaşta üniversite ortamını deneyimlemeleri için “AGT Yaz Okulunda” projesini gerçekleştiriyoruz. İki senedir yaz aylarında gerçekleştirdiğimiz bu projede üniversite öğretim görevlileri ve yetkin lise öğretmenlerinin 6, 7 ve 8. sınıf kardeşlerimize verdikleri derslerle onların ufkunu açmayı, çağa ayak uydurabilen bireyler olabilmelerine katkıda bulunmayı hedefliyoruz.

  Birçok proje ve etkinlik yapıyoruz ama inanıyoruz ki daha fazlasını yapabiliriz! Daha çok kardeşe ulaşmak için, ulaştığımız kardeşleri daha fazla bilim ve teknolojiye yöneltebilmek için, kardeşlerimizin temelini kuracağı daha güzel bir gelecek için sizlerin desteğinize çok ihtiyacımız var!

  Siz Ne Yapabilirsiniz?

  Ankara Gönüllü Takımı olarak amacımıza ulaşmamız, etkinliklerimize ve projelerimize devam edebilmemiz ve onlara yenilerini ekleyebilmemiz için sizlerin desteklerine ihtiyacımız var. Etkinliklerimize, projelerimize sponsor olarak ya da bağışta bulunup sizler de takımımızın bir parçası olabilirsiniz! Sponsorluk ile detaylı bilgi almak veya sponsor bulmamızda yardımcı olmak için mail atabilir veya sosyal medya hesaplarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

  Kitap Bağışı

  AGT olarak kardeşlerimize kitap verebilmek üzere oluşturduğumuz AGT kütüphanesine kitap bağışında bulunarak bize destek olabilirsiniz.

  Bağışlarını ODTÜ Mezunları Derneği, 428. Sokak, 100. Yıl, 06530, Ankara adresine Ankara gönüllü takımı adına yollayabilirsiniz.

  Bağış

  AGT olarak düzenlediğimiz etkinliklere maddi yardımda bulunarak bize destek olabilirsiniz.

  ODTÜ Mezunları Derneği AGT yardım fonu

  Hesap adı: ODTÜ Mezunları Derneği

  IBAN: TR23 0006 4000 0014 2291 1516 70 İŞ BANKASI ODTÜ ŞUBESİ

  Şube Kodu:4229 Hesap No: 1151670

  Facebook: AnkaraGonulluTakimi

  Instagram: ankaragontak

   

  Bilgi için iletisim@ankaragonullutakimi.org adresine mail atabilirsiniz.

 • 31 ARALIK 2018 ve 1 OCAK 2019’DA DERNEĞİMİZİN HİZMET DURUMU

  31 Aralık 2018 Pazartesi günü, akşam gerçekleştireceğimiz yeni yıl programı hazırlıkları nedeniyle Derneğimizin Restoran Bölümü (A’la Carte servisi) ve Oyun Salonu tüm gün hizmet veremeyecektir.

  1 Ocak 2019 Salı günü temizlik nedeniyle derneğimiz sizlere hizmet sağlayamayacaktır.

  Spor Merkezimiz (OMD Athletics) 31 Aralık 2018 Pazartesi Günü saat 17.00’a kadar hizmetinizde olacaktır.

  1 Ocak 2019 Salı günü hizmet veremeyecektir.

  2019 yılının, sağlık, mutluluk ve başarı dolu zamanları tüm sevdiklerinizle paylaşacağınız bir yıl olmasını; tüm insanlığa ve ülkemize barış ve mutluluk getirmesini dileriz.

   

  Saygılarımızla,

  ODTÜ Mezunları Derneği

 • Ankara Yelken Kulübü Amatör Denizcilik Seminerlerinin Bir Yenisi Daha Başlıyor…

  Ankara Yelken Kulübü’nün periyodik olarak düzenlemekte olduğu Amatör Denizcilik Seminerleri’nin bir yenisi 7 Ocak 2019 tarihinde başlıyor.

  Katılmak isteyenlerin başvuru yaparak kayıtlarını gerçekleştirmeleri rica olunur.

  Kayıt için; 495 36 56

  Saygılarımızla,
  ODTÜ Mezunları Derneği

 • ETKİNLİĞİMİZ ERTELENMİŞTİR: ENERJİ VERİMLİLİĞİ: DÜN, BUGÜN, YARIN

  29 Aralık 2018 Cumartesi günü düzenleyeceğimiz ‘‘ENERJİ VERİMLİLİĞİ: DÜN, BUGÜN, YARIN’’ adlı panelimiz, olumsuz hava koşulları nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmiştir. Yeni tarih ayrıca bildirilecektir.

  Anlayışınız için teşekkür ederiz.

  Saygılarımızla,

  ODTÜ Mezunları Derneği

Başa dön tuşu

Değerli Üyelerimiz,

Derneğimize bağışlarınızı bekliyoruz.

DERNEK İŞ BANKASI BAĞIŞ HESAPLARI 

İŞ BANKASI ODTÜ ŞUBESİ

TL HESABI

HESAP ADI: ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI DERNEĞİ

IBAN: TR63 0006 4000 0014 2291 4222 59

USD HESABI

HESAP ADI: ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI DERNEĞİ

IBAN: TR39 0006 4000 0024 2293 7971 49

EURO HESABI

HESAP ADI: ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI DERNEĞİ

IBAN: TR98 0006 4000 0024 2293 7971 54

SWİFT KODU: ISBKTRISXXX

Önemli Not: Açıklama bölümüne sadece DERNEK BAĞIŞI ve İLETİŞİM BİLGİSİ yazılması gerekmektedir.

Saygılarımızla,

ODTÜ Mezunları Derneği

Yönetim Kurulu