DuyurularKomisyon ve Komite Haberleri

İpek Kumaşın Doğayla Dansı Shibori Boyama Atölyesi

İpek, doğanın insana bir armağanıdır. M.Ö 2600’lerde başlamış ipek kumaşın macerası. O günden bugüne dünyanın dört bir yanında zarafetle dokunmuş hep. Her dokunuşla yeni bir hikaye yazılmış ipek için. Nazlı ve zarif koza ipliği hep özen ve incelik istemiş.

Sonra birgün bu ipek ince ince işlenmiş. Japonya’da başlayan bu akımla ipek kumaşlar birbirinden güzel renklerle süslenmiş. Ortaya hayal gücünü zorlayan inanılmaz bir sanat çıkmış.

Bu atölyemiz Japonların kumaş boyama sanatı olan shibori ile Dünyanın en nazlı ama narin kumaşı ipeği doğanın renkleri ile boyayacağız. Kumaşlarımızı kendi hayal gücümüzle katlayacak kendi karışımlarımızla boyayacak ve kullanıma hazır hale getireceğiz.

Siz de ipeğin doğa ile dansına tanıklık etmek isterseniz atölyemize bekleriz.

Saygılarımızla,

ODTÜ Mezunları Derneği

SHİBORİ BOYAMA ATÖLYESİ

Atölye Eğitmeni: Gülfer KESKİN

Atölye Tarihi: 18 Kasım 2017, Cumartesi

Kurs Saatleri: 13.00 – 15.00

Son Kayıt Tarihi: 17 Kasım 2017, Cuma 

Katılım Ücreti:

Katkı paylı üye: 220,00 TL

Üye: 230,00 TL

Misafir: 240,00 TL

**Kurs, katılımcı sayısı minimum 8 kişi olması durumunda açılacaktır.

Not: Ekteki ÖN KAYIT FORMUNU son başvuru tarihine kadar ilgili mail adresine iletmenizi rica ederiz.

Bilgi ve Kayıt içinetkinlik@odtumd.org.tr 0312 286 7979/1124 & 0530 610 6433

ATÖLYE DETAYLARI

Bu atölyede 50 cm x 50 cm ebatlarında ipek fularlar değişik katlamalar yaparak shibori yöntemi ile boyanacaktır. Atölye süresince kullanılacak tüm malzemeler ve ipek kumaş eğitmen tarafından temin edilecektir. Eğitim ücretine atölye süresince kullanılacak yaklaşık 16 çeşit ürün ve ipek kumaş dahildir. Tüm katılımcılar istedikleri desenle hazırladıkları ve kendi boyadıkları fularları ile atölyeden ayrılacaktır.

Kullanılacak boyar maddelerimiz;
  1. Ferlidya (alman taşı)
  2. Nar, ceviz, mor havuçtan hazırlanmış sularımız (boyar maddeler).

Kullanılacak Mordanlar

  1. Kül durusuolgunlaşmasındaki süreyielenmiş pelit odunu külünün üzerini ¼ oranında suyla doldurduktan sonra elde edilen duru sudur)
  2. Çamaşır sodası
  3. Limon tuzu
  4. Saçı kıbrıs

GÜLFER KESKİN

30 yıllık eğitimci kimliğinin yanı sıra yöresel değerlere de önem veren Gülfer Keskin, yok olmakta olan sandık ve çeyiz değerlerinin gün yüzüne çıkmasının çabasını sürdürmektedir.

İpeğe olan ilgisi çocukluk yıllarında annesinin yetiştirdiği ipek böcekleriyle başlamıştır. Küçük Menderes Havzasında unutulan değer olan ipek böceği yetiştiriciliği ve ipekçiliği yaygınlaştırma çalışmalarını 2004 yılından beri Belediyeler ve Kozabirlik işbirliği ile sürdürmektedir. İpek böcekçiliğinin ve ipeğin eski değerini kazanması için yöre kadınlarına destek vermektedir.  Ödemiş Kadın Kooperatifi’nin kurulmasında ve çalışmalarında büyük katkılar sağlamıştır. 2013 yılında Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programı’nın desteklediği “İpekle Geleceğini Doku” projesini başarıyla yürüten Gülfer Keskin’e 2014 yılında “Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar” ödülü verilmiştir.

Gülfer Keskin, yörede dokunan ipekli kumaşları geleneksel yöntemlerle, kumaş üzerine transfer ederek ya da batik boyama yöntemiyle boyamaktadır. Kendi deyimiyle; 50 yaşından sonra çok mutlu eden bir hobisi olmuştur. Yaşamını Bozdağlar’ın eteğinde Birgi’de doğa ile iç-içe  sürdüren Gülfer Keskin, Haziran 2017’de resim öğretmeni Müjgan Gezgen ile birlikte İzmir’de “İpeğin Doğayla Dansı” isimli sergi açtı.

Keskin’e göre ipeğin yolculuğu ipek böceği ile başlar, böcek koza olur,  koza çekilir çile olur, çile oya olur, dokunur kumaş olur, kumaşlar boyanır fular olur, bluz olur, elbise olur.

İpek, doğanın insana bir armağanıdır.

Başa dön tuşu

Değerli Üyelerimiz,

Derneğimize bağışlarınızı bekliyoruz.

DERNEK İŞ BANKASI BAĞIŞ HESAPLARI 

İŞ BANKASI ODTÜ ŞUBESİ

TL HESABI

HESAP ADI: ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI DERNEĞİ

IBAN: TR63 0006 4000 0014 2291 4222 59

USD HESABI

HESAP ADI: ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI DERNEĞİ

IBAN: TR39 0006 4000 0024 2293 7971 49

EURO HESABI

HESAP ADI: ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI DERNEĞİ

IBAN: TR98 0006 4000 0024 2293 7971 54

SWİFT KODU: ISBKTRISXXX

Önemli Not: Açıklama bölümüne sadece DERNEK BAĞIŞI ve İLETİŞİM BİLGİSİ yazılması gerekmektedir.

Saygılarımızla,

ODTÜ Mezunları Derneği

Yönetim Kurulu