Spor Merkezi Dersleri

FITNESS & WELLNESS

Sağlıklı olmak ve formda olmaktır. Belirli hareketleri aletlerle ya da aletsiz fakat düzenli bir şekilde yapmaktır.

Wellness

İyi yaşam ya da sağlıklı yaşam olarak da adlandırılabilen wellness; bireyin hayatındaki stresi yönetebilmesi, iyi bir destek sisteme sahip olması, duygularıyla nasıl başa çıkabileceğini bilmesi ve hayatında denge kurabilmesiyle ilgilidir.

Sadece hasta olmamak değil, fiziksel, zihinsel ve sosyal bakımdan da iyi olma durumudur.

Bunların hepsinin birarada olması haline kaliteli yaşam diyoruz.

Kaliteli Yaşam = Sağlık x Çaba

Sağlık ve çaba kavramları birbirini ve bu etkileşim süreci de kaliteli yaşamı direkt olarak etkilemektedir.

OMD Spor Merkezi olarak her yaştan danışanımızın yaşam kalitesini arttırmaya devam ediyoruz. Her bireyin istekleri ve amaçları farklı. Biz de bu amaçlar doğrultusunda, hocalarımızın da gözlemini işin içine katarak, hedeflerinize sizi daha da yaklaştırıyoruz. Örneklerimizi birazdan göreceksiniz…

Sporun Sağlığımıza Etkileri

Doğanın kuralı olarak doğduğumuz andan ölüme doğru yaşlanırken; organizmamızdaki değişiklikler nedeniyle gücümüz, dayanıklılığımız ve yaşam kalitesi ile ilgili daha birçok özelliğimiz gerilemeye eğilim göstermektedir. Genç yaşlarda hastalıklara karşı dirençliyizdir, otobüse yetişmek için koşabilir, asansör beklemek yerine merdiven kullanabiliriz. Sonraları ise otobüsü ya da asansörü beklemek daha kolayımıza gelir. Meslek ya da hayat tarzı olarak hareketli yaşamayı seçenlerde fizyolojik gerileme zamana karşı oldukça yavaştır.

Egzersizlerle sağlığı korumanın mümkün olduğu bilimsel bir gerçektir. Tıbbi yöntemlerle (ilaç tedavisi, cerrahi, vb.) alınan sonuçlar; bu işler için harcanan paralarla karşılaştırıldığında hiç de yüz güldürücü değildir. Oysa her gün egzersizlere ayrılacak 15-20 dakika ile sağlık giderlerinde milyonlarca liralık harcamaların önlenmesi mümkündür.

Bütün olumsuz koşullardan kurtulmak, organizmayı zinde ve sağlıklı kılmak için spor yapma ihtiyacını bir zorunluluk olarak ortaya çıkarmak gerekir. Sporun temel felsefesinde; yarışma amacının dışında, sağlığını koruma düşüncesi yer almaktadır ve insanları bu düşünceyle spor yapmaya davet ediyoruz.

Düzenlik Egzersizle Artan ve Azalan Değerler

 

Azalan Değerler:

1-Kalp krizi riski

2-Kalp krizi geçirmiş kişilerin tekrardan geçirme riski

3-Hipertansiyon (yüksek tansiyon) riski

4-Kadınlarda hamilelikten kaynaklanan rahatsızlıklarda (sırta ağrıları, vs.)

5-Sebebi bilinmeyen veya stresten kaynaklanan baş ağrılarının azalmasında veya giderilmesinde;

Artan Değerler:

1-Genel sağlık

2-Düzenli, sağlıklı uyku

3-Muhtelif enfeksiyonlara karşı vücudun direnci

4-Maksimal oksijen tüketimi, kemiklerin yoğunluğu, sıcağa ve soğuğa karşı direnç, diyabet hastalığı var ise kan şekerini kontrol altına alma, vücut yağ kaybını fazlalaştırarak kas kütlesinin dayanıklılığı, kuvveti

5-Kan akışkanlığı

6-Bağışıklık sisteminin güçlenmesi

Düzenli Spor Yapmanın Diğer Yararları

1-İş veriminin artması

2-Daha enerjik hissedilmesi ve tembellikten uzaklaşma

3-Sağlam, canlı, hareketli, egzersiz yapmaya hevesli bir kişilik haline gelme

4-Öz saygının gelişmesi

5-Hayata daha mutlu bakma, endişelerden uzaklaşma

6-Asabi ve hiperaktif yapıyı sakinleştirme

7-Kendine güvenin artması

8-Düzenli uykuya sahip olma

9-İnsanlarla çabuk arkadaşlık kurma ve paylaşma, yardımlaşma duygularını geliştirme

Hareketsizlikle oluşan rahatsızlıklara bakalım bir de;

Günümüz yaşam şartlarından, iş hayatımızdan ve hızla gelişen teknoloji yüzünden çocuklarımız da dâhil, hareketsiz yaşama hızla giriş yaptık.

İnsan vücudu doğuştan gelen özelliklerinden dolayı sürekli hareket etme ihtiyacı duyar. Ama biz hareketsiz bir hayata geçiş yaptığımız için bakın neler oluyor?

1-Şişmanlık; vücut yağlarının artması, kas kütlesinin azalması, postür (duruş) bozukluğu, erken kemik erimesi, bel ve sırt ağrıları

2-Kalpte oluşan problemler; damarların tıkanması ve yağlanması, kalp kasının zayıflaması, kalp kasında sertleşme ve yumuşaklık, akciğer kapasitesinde azalma, akciğer kapasitesinde zayıflama, dayanıklılığın azalması

3-Şeker hastalığı, psiko-sosyal bozukluk, sinir sisteminde gerginlik, sindirim sistemi bozukluğu, uyku bozukluğu, stres.

Bütün bunların önüne geçmek için en başta da söylediğimiz gibi günde 15-20 dakika maksimum egzersize ayırın.

Türk alimi İbn-i Sina’nın dediği;

Sağlığı korumanın üç temel prensibi var; hareket (spor), gıda ve uyku.

OMD Spor Merkezi olarak sizleri kaliteli yaşama davet ediyoruz.

SPOR MERKEZİ GRUP DERSLERİ

 

YOGA DERSLERİMİZ:

Hatha Yoga:

Bilinen en temel yoga stilidir. Uygulamaları esnasında hiza kurallarına göre ilerlenir. Hatha güçlü ve zorlu demektir. Ayrıca “ha” güneş, “tha” ise ay demektir. Güneş “eril”, ay “dişil” yanımızı temsil eder. Bütüne varabilmek için bu denklemin her iki yanına da aşina olmamız ve aralarında sağlıklı bir bağ kurabilmemiz gerekir.
(Eğitmenler; Arzu DÖLEK – Gönül ÇUBUKÇU) SALI: 15.30-17.00 CUMA 15.30-17.00

Yin Yoga:

Uygulama boyunca pozlar hedef bölgeye göre ayarlanır. Hedef bölgede kaslar pasiftir. Pozlarda 3-5 dakika arasında kalınır. Estetik bir amaç yoktur.  Enerjitik bir amaç vardır. Eklemler ve fasyaya odaklanır. Omurga sağlığı için oldukça faydalıdır. Her yaşa ve seviyeye uygun meditatif bir yoga uygulamasıdır. Günümüz dünyasına hakim olan hız ve başarma odaklı hayatımızı dengeleyici niteliktedir. İnsanı yavaşlatarak kendini dinlemesine, kendi içine bakmasına vurgu yapar. İnsanın kendi ile baş başa kalmasına, ruhu ile kopan bağını yeniden oluşturmasına yardımcı olur.
(Eğitmen; Elif DERVİŞ) PAZARTESİ: 15.00-16.30

Vinyasa Yoga:

Nefesin ve hareketin bir bütün halinde akışının uygulandığı bir seanstır. Pozlar birbirine, belli bir temaya uygun şekilde bağlanır. Basit pozlardan daha komplike pozlara doğru adım adım ilerlenir. Pozdan poza farklı sürelerde uygulanır. Bu esnada nefesin ritmik akışını korumaya devam eder.
(Eğitmenler; Arzu DÖLEK – Gönül ÇUBUKÇU) CUMARTESİ: 15.30-17.00 PAZAR 13.30-15.00

HAMİLE YOGASI:

Gebeliğinizin ilk haftasından doğuma kadar, rahat bir doğum geçirmeniz için Hamile yoga sınıflarımıza bekliyoruz.
(Eğitmen; Eda Çur PEKESEN) PAZARTESİ: 18.30-19.30 SALI: 17.30 18.30 ÇARŞAMBA: 12.30-13.30 18.00-19.00 19.00-20.00 CUMARTESİ: 10.00-11.00 PAZAR: 12.30-13.30

ÇOCUK JİMNASTİK ( 4-5-6-7 YAŞ) :

Jimnastik bütün çocukların yapması gereken bedensel ve ruhsal bir eğitimdir. Jimnastik eğitimi alan çocukların kaba ve ince motorik kasları, temel jimnastik eğitimi almayan yaşıtlarına göre 2 kat daha hızlı gelişir, bu gelişim onların kendi akranlarının dış görünüşüne göre iskelet ve kas yapılarına aynı şekilde yansır.

Çocukların sosyal yaşamlarında ihtiyaç duyduğu, bedensel aktivite içeren oyunlar bu eğitimin içerisinde yer almakta ve çocukların sosyalleşmesi adına oldukça önemli gelişmeler kaydedilmektedir. Çocukların etik değer kaygıları pozitif yönde değer kazanır, içerisinde bulundukları sosyal durumlara göre değil, genel kabul görmüş ahlaki kurallara uyar.
(Eğitmen; Esma ŞENCAN) CUMARTESİ: 10.00-11.00 11.00-12.00

KRAV MAGA:

Boks, kick boks, muay thai, jiu jitsu teknikleri ile birlikte kendine özgü tekniklerden oluşan karma bir sistemdir. Krav maga bu tekniklerin yanı sıra bıçak, sopa ve silah kullanılarak yapılan saldırılara karşı savunma teknikleri de içermektedir. Aynı zamanda birden fazla kişinin yapacağı saldırılara karşı savunma teknikleri çalışılmaktadır.

Krav maga antrenmanlarında cardio çalışmaları ile birlikte dayanıklılık, hız ve koordinasyon becerileri arttırılmaya çalışılır.

Krav maga bir self-defence sistemidir. Savunma sanatı olmanın ötesinde, her türlü gerçek tehlikelere karşı koymayı ve hayatta kalmayı amaçlar. Gerçek hayat müsabaka değildir ve hakem yoktur. Nasıl bir tehlike ile karşılaşacağınızı bilemezsiniz ve başka şansınız yoktur. Bu nedenle sıra fazla güç gerektirmeyen teknik zenginliğine sahip olması nedeniyle çalışanlar arasında kadınların ve gençlerin sayısı hızla artmaktadır. KRAV MAGA İLE GÜVENDE OL! (Eğitmen; Emrah GÜNDOĞU) PAZARTESİ: 19.30-21.00 CUMA: 19.30-21.00 

WİNGTSUN:

Derse katılan öğrencilere doğru zamanda doğru hamleyi yaparak olası bir saldırı durumunda en düşük hasarla bu tartışmayı bitirmeyi öğretmeyi amaçlar.

Bu program fiziksel ve zihinsel çalışmalarla fazla enerjimizi dışarı atıp daha sakin saygılı bir birey olmamızı amaçlar. Grup çalışmaları sayesinde sorumluluk ve yardımlaşma yeteneklerimizi geliştirir.
(Eğitmen; Ertan İŞLER) SALI: 20.00-21.30 CUMA: 20.00-21.30 

Personel Trainer ve Pilates

Sizlerle daha yakından bire bir ilgilenebilmek adına özel olarak verdiğimiz aletli pilates dersimizden faydalanmak istiyorsanız Omd spor merkezimize bekliyoruz ilk dersimiz ücretsiz hediyemizdir. 

PİLATES

Boyun fıtığı, bel fıtığı, boyun düzleşmesi, skolyoz gibi kas ve iskelet sisteminde meydana gelen birçok ortopedik rahatsızlığın tedavisinde rehabilitasyonun yanı sıra, her yaşta birçok bireyin yapabileceği uygulaması kolay bir spor dalıdır.

Pilates’in ekipmanları; reformer, cadillac, ladder barrel,chair,spine corrector gibi ekipmanları her yaş için uygun hareketleri barındırması ile her dönem için uygun spor yapılır.

PİLATESİN FAYDALARI

SAĞLIĞA FAYDASI; karın kasları, kalça, bacak kasları ve kol kaslarının güçlenmesine yardımcı olur. Diğer sporların aksine pilates kaslarınızı güçlendirirken şişkin kas görünümüne sebep olmaz. Dansçılar balerinler ve cimnastikçiler bu nedenle pilatesi tercih eder. Pilates kişinin vücudunu tanımasına yardımcı olur. Vücudunun ne kadar güçlü, esnek ya da kontrolü, dengeli olduğu konusunda bilinçlenmesini sağlar.

KASLARA FAYDASI; bayanlarda özellikle karın, basen ve kollar, erkeklerde karın, bel ve kolla zayıf kaslardır ve yağlarda bu bölgede birikir. İlerde kilo alıp vermede bu bölgelerde sarkmalar olur. Göbek sorunu olanların da yine göbeklerini sağlıklı eritmelerini sağlamakla birlikte sıkılaşmada sağlamaktadır. Düzenli olarak uzman eğitmenlerle birlikte yapılan pilates kasların esneklik kazanması ve güçlenmesi için tartışmasız en iyi fitness tercihidir. Esneklik kazanan vücut daha seri ve aktif hareket etmeye başlar. Kan dolaşımını hızlandırır, damar tıkanıklığının önüne geçer ve kalp krizi riskini azaltır. Omurganın daha esnek ve sağlam olmasını sağlar.

BÜTÜN VÜCUDU HEDEFLER; Pilates vücudun sadece bir kısmını veya organları hedeflemez. Bütün vücudu ve organları içeren yüzlerce hareketi içerir. Bu özelliği sayesinde kaslar dahil eklemlerin esnekliğini sağlar ve kas- kemik yapısının korunmasına yardımcı olur.

GÜCÜ ARTTIRIR; vücudumuzdaki kaslar kullanılmadığında zamanla güçlerini yitirirler, hatta tamamen fonksiyonlarını kaybeder. Özellikle her gün aynı işleri yapmak zorunda olan kişilerde bu sorunlarla sık karşılaşır. Örneğin günde 8 saat ve fazla bilgisayar karşısında duran, masa başında oturan kişilerde uzun yıllar sonra kullanılmayan kaslar alarm vermeye başlar, aynı sorun saatlerce aynı hareketleri yapan kaslar içinde geçerlidir. Hareketsiz  kalan kaslar deforme olmaya başlar. Fakat pilatesin sunduğu egzersizler, bu tür sorunları ortadan kaldırır.

GENÇ KALMAYI SAĞLAR;  Düzenli olarak pilatesin sunduğu fitness hareketlerini yapmak vücudu zinde tutar. 500 hareket neredeyse her yaştan kişiye hitap etmektedir. Bu yüzden yaşlılık döneminde bile uygulanabilmektedir. Farklı fitness düzeyleri yardımıyla bütün bir ömür boyu uygulanması mümkün olduğu için yaşlanmadan kaynaklanan güç kaybını geciktirir.

PİLATES YAĞSIZ KASLARIN OLUŞMASINI SAĞLAR; Aldığımız birçok besinler kasların yağlanmasına neden olabilir, bunun yanında bazı besinler ise kaslarda yağ oranının azalmasına yardımcı olabilmektedir. Düzenli olarak yağları eriten besinleri alıp akabinde pilates egzersizlerini uyguladığımızda yağsız ve doğal kasların sahibi olmak daha kolay olur.

PİLATES VÜCUT ESNEKLİĞİNİ GELİŞTİRİR; Pilatesin temelinde vücudun esnekliğini geliştirmek için kas liflerini germe işlemi vardır. Kas lifleri gerilerek vücut esnekliği korunur. Özellikle kemikli yapıya sahip kişilerde vücut esnekliğini sağlamak zor bir durumdur, bu durumda pilates egzersizleri işe yarayabilir. Bunun yanında pilates genel anlamda kas esnekliğini geliştirerek yaşam akışının gereksinimlerini karşılamaya yardımcı olur.

PİLATES ENERJİNİZİ ARTTIRIR; Pilates egzersizlerini uygulamak aynı zamanda vücutta enerji akışını arttırır bu da, enerji düzeyinin artmasını sağlar. Yapılan egzersizler solunum, kan dolaşımı, omurga sağlığını ve hatta ruh sağlığını korur. Bütün bunların bir arada olması da enerji seviyesinin maksimuma çıkmasını sağlayabilir.

KİLO VERMEYİ KOLAYLAŞTIRIR; Pilates egzersiz çeşitlerinin birçok faydası dışında kilo vermeye yardımcı olduğunu söylemek mümkün. Düzenli olarak ve sürekli yapılması durumunda kilonun korunmasına yardımcı olur.

ATLETİK BİR VÜCUT SAĞLAR; Pilates egzersizleri genel anlamda bütün kas yapısına faydalıdır ama görünüş olarak kalça ve karın kaslarının sağlığına ciddi anlamda katkıda bulunabilir. Kaslardaki yağ oranının azalmasını sağlayarak estetik bir vücut sahibi olmanıza yardımcı olabilir.

VÜCUTTA DENGEYİ GELİŞTİRİR; Vücudumuzun her yerinde bulunan kas sağlığı aynı zamanda denge açısından da önemlidir. Kaslardaki yağ oranındaki denge aynı zamanda görünümü etkiler. Kalça, basenler ve karın kısmındaki dengenin oluşmasına yardımcı olur. Bunun yanında aletlerle yapılan egzersizler vücut denge sağlığının korunmasına yardımcı olabilmektedir.

KAS YAĞLARINI AZALTIR; Modern dünya’da özellikle hareketsizliğin neden olduğu kas hastalıkları oranı giderek artmaktadır. Teknolojinin getirdiği yenilikler birçok yeni hastalıkların ortaya çıkmasına neden olduğu gibi uzun süre aynı işleri yapan kişilerde kas ağrılarına neden olabilmektedir. Düzenli olarak pilates egzersizleri yapmak aynı zamanda bu hastalıklara yakalanma riskini azaltabildiği gibi, kas ağrılarından kısa sürede kurtulmayı sağlayabilir.

RUH SAĞLIĞINI KORUR; Her ne sebepten olursa olsun bünyemiz özellikle sinir sistemimiz olumsuz enerjilerin saldırısına maruz kalmaktadır. Sağlık uzmanları zararlı enerjinin bünye dışına atılmasına doğa ve sporun yardımcı olabileceğini söylemektedirler. Bu açıdan bakıldığında pilates zihnimizi meşgul eden olumsuz düşüncelerden kurtulmamıza, sinir ve ruh sağılığımızı korumamız yardımcı olabilir.

İLETİŞİM:

Facebook: https://www.facebook.com/omdspor/

Instagram: https://www.instagram.com/omdathletics/

Telefon: 0312 286 79 79/ 1160  –  0530 610 64 34

E-Postaomdspor@gmail.com

Başa dön tuşu