Ödüllü Fotoğraf Yarışması

ODTÜ MEZUNLAR DERNEĞİ

2017-2018
“Ormanı, Gölü, Bozkırıyla ODTÜ’DE DÖRT MEVSİM DOĞA” FOTOĞRAF YARIŞMASI

KONU VE AMAÇ:

Yarışma ODTÜ Mezunları Derneği tarafından, Ankara’nın vazgeçilmez değerleri olan ODTÜ ormanı, bozkırı ve Eymir Gölü doğal ortamlarının korunması bilincinin güçlendirilmesi amacıyla düzenlenmektedir.

İstekliler yarışmaya ODTÜ (Ankara) ormanından, bozkırından ve Eymir Gölünden doğa temalı fotoğraflar ile katılacaktır.

YARIŞMA KATILIM ŞARTLARI:
• Yarışma, OMD çalışanları, seçici kurul üyeleri, OMD-Eymir ve ODTÜ Doğasını Koruma Komisyonu üyeleri, yarışma sekreteryası ile birinci dereceden yakınları dışında, amatör veya profesyonel, fotoğrafa meraklı 18 yaş üstü herkese açıktır.

• Her katılımcı, yarışmaya siyah-beyaz ya da renkli, güncel ya da geçmiş tarihli en fazla 4 “dört” eserle katılabilecektir. Dörtten fazla eser gönderilmesi durumunda (başvuru formundaki sıra esas kabul edilerek) son gönderilen dört eser yarışmaya alınacaktır.

• Yarışmaya katılan eserlerin daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış olması gerekmektedir. Daha önce bir başka yarışmada ödül aldığı belirlenen fotoğraflar yarışma dışı bırakılır. Daha önce ödül almış fotoğrafların; kadraj farklılığı veya bir kısmının kullanılmasıyla ya da renk değişikliği ile oluşturulan fotoğraflar da yarışmaya katılamaz.

• Yarışma sonuçlarının ilanını takiben, ödül kazanan bir fotoğrafın yarışma şartnamesine uymadığı tespit edilirse, fotoğrafın aldığı derece iptal edilir ve ödül katılımcı tarafından iade edilir. Bu durumda iptal edilen derece ve ödül tekrar değerlendirmeye tabi tutulmaz.

• Yarışmaya gönderilecek fotoğraflar sayısal ortamda olmalıdır.

• Yarışmaya katılacak fotoğraflar; JPG/JPEG formatında, 2 ila 4 MB büyüklüğünde, 150-300 dpi çözünürlükte ve kısa kenarı en az 2500 piksel olmalıdır.

• Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda sayısal (dijital) oynama yapılmamış olmalıdır.

• Birden fazla fotoğrafın montajıyla oluşturulan (kolaj/panoramik) fotoğraflar ile insanlı veya insansız hava araçlarıyla çekilen fotoğraflar yarışmaya kabul edilmez.

• Fotoğraflar, kenarında çerçeve ya da boşluk olmadan gönderilmelidir.

• Katılımcı, yarışmaya gönderdiği yapıtın tümüyle kendisine ait olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder. Başkasına ait fotoğrafların kullanılması durumunda ortaya çıkabilecek telif hakkı ihlallerinin tüm hukuki sorumluluğu katılımcıya aittir.

• Katılımcı, yarışmaya gönderdiği yapıtla ilgili, varsa gerekli tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder.

• Katılım formunda her fotoğrafın çekildiği ay-yıl ve yer bilgisi verilecektir. (Bu bilgiler daha sonra oluşturulması amaçlanan arşivde kullanılmak üzere istenmektedir.)

• Fotoğraflara verilen ad ve sıra numarası katılım formundaki ile aynı olmalıdır.

• Katılım formunu imzalayarak bu yarışmaya katılanlar, tüm katılım koşullarını kabul etmiş sayılır.

• Fotoğraflar, imzalanarak taranmış olan katılım formu ve bağış beyanı ile birlikte eymirfoto@odtumd.org.tr adresine e-posta ile son katılım tarihine kadar gönderilmelidir. Farklı gönderim şekilleri kabul edilmeyecektir.

• Başvuruların alındığı bilgisi ile eklerin sorunsuz açıldığı, katılımcıya e-posta yanıtıyla bildirilecektir.

• Ödül kazanan fotoğraf sahiplerinin, ödüllerini alabilmeleri için katılım formunun ve bağış beyanının ıslak imzalı orijinal hallerini OMD’ye sunmaları gereklidir.

• Dereceye giren, sergilenmeye değer bulunan fotoğrafların, yarışma sonuçlandığı tarihten itibaren hiçbir yer ve içerik sınırı olmaksızın, bülten, kitapçık, afiş ve benzeri tüm OMD tanıtımlarında, etkinliklerinde ve yayınlarında bedelsiz olarak kullanabileceği ve elde edilecek gelirin burs fonu yararına kullanılabileceği yarışmacı tarafından kabul edilir.

• Dereceye giren, sergilenmeye değer bulunan fotoğraf sahipleri fotoğraflarının OMD tarafından kullanımlarıyla ilgili olarak, verilen ödülden başka herhangi bir telif hakkı ya da maddi manevi talep ileri sürmeyeceklerini beyan ve taahhüt eder.

• Söz konusu eserlerin kullanım hakkı eser sahibine de ait olacaktır. Eserler OMD tanıtımlarında, etkinliklerinde ve yayınlarında, sahibinin adı ile birlikte kullanılacaktır. (kolaj vb. grafiksel çalışmalarda isim kullanılamamaktadır.)

• Yarışma sonuçları OMD web sayfasında ilan edilecektir.

• Yarışma sonunda derecelendirmeye giremeyen ve sergilenmeyen fotoğraflar hiçbir amaçla kullanılmayacak ve yarışma sekreteryası gözetiminde silinecektir.

• Yarışma sonunda dereceye giren, sergilenmeye değer bulunan fotoğraflardan oluşan bir albüm hazırlanacaktır.

YARIŞMA TAKVİMİ:

Son Katılım Tarihi : 05 KASIM 2018 (Pazartesi)
Seçici Kurul Toplantısı : 09 KASIM 2018 (Cuma)
Sonuç Bildirim Tarihi : 16 KASIM 2018 (Cuma)
Sergi ve Ödül Töreni Tarihi : 30 KASIM 2018 (Cuma)

Seçici Kurul 7 kişiden oluşacaktır. Kurul üyeleri arasında fotoğraf sanatçıları (5) ve OMD yetkilileri (2) olacaktır. Seçici kurul en az 5 kişi ile toplanabilecektir. Seçici kurul üyelerinin adlarına dair duyuru 28 Şubat 2018 tarihine kadar web sayfasında ve e-posta ile yapılacaktır.

Birinci, ikinci, üçüncü olan, en fazla üç adet olacak şekilde mansiyon alan, en fazla kırk adet olacak şekilde sergilemeye değer bulunan fotoğraflara ÖDÜL verilecektir. Ödüllerin ne olacağına ilişkin duyuru 28 Şubat 2018 tarihine kadar web sayfasında ve e-posta ile yapılacaktır.

Seçici kurul ve ödül bilgileri için Tıklayınız

İletişim ve Başvuru için:

ODTÜ Mezunları Derneği
1540. Sokak No: 58 100. Yıl ANKARA

e-posta: eymirfoto@odtumd.org.tr
internet: https://www.odtumd.org.tr

Gamzegül Aykanat (gamzegul@odtumd.org.tr)
0 312 2867979/1127,
0 532 577 87 89

Faks: 0312 287 75 00

Başa dön tuşu

Değerli Üyelerimiz,

Derneğimize bağışlarınızı bekliyoruz.

DERNEK İŞ BANKASI BAĞIŞ HESAPLARI 

İŞ BANKASI ODTÜ ŞUBESİ

TL HESABI

HESAP ADI: ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI DERNEĞİ

IBAN: TR63 0006 4000 0014 2291 4222 59

USD HESABI

HESAP ADI: ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI DERNEĞİ

IBAN: TR39 0006 4000 0024 2293 7971 49

EURO HESABI

HESAP ADI: ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI DERNEĞİ

IBAN: TR98 0006 4000 0024 2293 7971 54

SWİFT KODU: ISBKTRISXXX

Önemli Not: Açıklama bölümüne sadece DERNEK BAĞIŞI ve İLETİŞİM BİLGİSİ yazılması gerekmektedir.

Saygılarımızla,

ODTÜ Mezunları Derneği

Yönetim Kurulu