Üye DuyurularıDuyurularGenelHaberlerSlider

ODTÜ Mezunları “ODTÜ Yolu”nu Konuştu!

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mezunlar Derneği, ihalesi yapılan Bilkent-İncek Bulvarı Çevre Yolu Bağlantısı projesine ilişkin panel organize etti.

 

Melih Gökçek dönemi projesinin devam ettirildiği belirtilerek karşı çıkılan yol projesinin konuşulduğu panel, 16 Ekim 2021 Cumartesi günü saat 15.00’da, ODTÜ Mezunlar Derneği Vişnelik Tesisi’nde, “ODTÜ Yolu (İncek)” gündemiyle gerçekleştirildi.

 

Panelin açılışında ilk sözü alan Enerji ve İklim Uzmanı Önder Algedik; ODTÜ Ormanı’nın nasıl bir gelişme göstererek günümüze geldiğini, ilerleyen süreçde SİT Alanı ilan edilerek günümüzde Ankara’nın son yeşil alanı ve akciğerleri olarak kaldığını ifade etti. ODTÜ Ormanı ve bu alandan geçirilecek olan yollar ve bağlantılar ile ilgili olarak Belediye’ye birçok kez müracaat edilmesine rağmen hiç olumlu yanıt alamadıklarından söz etti.

 

Panelde, Ulaştırma Plancısı Erhan Öncü, Ankara’nın ulaştırma tarihi ve politikalarından bahsederek, trafik sorununun çözümü için gelişmiş ülkelerde de yaygın olarak kullanılan metro ve hafif raylı sistem kullanılması gerektiğine vurgu yaptı. Çağdaş ulaşım stratejilerinden bahsederek, gelişmiş ülkelerde taşıtların hız sınırının düşürüldüğü, taşıt kullanılmayan bölgelerde “düşük salınım bölgeleri” oluşturulduğu ve ODTÜ İncek yolunun Ankara trafiğini rahatlatmayarak çok dar bir kitleye hizmet edeceğini ifade etti.

 

Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği’nden Ahmet Demirtaş ise ODTÜ Ormanı’nın ülkemizdeki elle oluşturulmuş en büyük ormanı olduğunu belirterek bu arazinin Orman Gen. Müd. tarafından üniversiteye verildiğini ve bu arazinin hiçbir şekilde başka amaçla kullanılamayacağını belirtti. ODTÜ ormanının ODTÜ’lülerden çıkarak Ankara’lılara mal olduğunu ve başkentte bir ulaştırma planı olmadan çeşitli yerlere yol yapıldığını belirtti.

 

Panel konukların katkıları ile son buldu.

Başa dön tuşu

Değerli Üyelerimiz,

Derneğimize bağışlarınızı bekliyoruz.

DERNEK İŞ BANKASI BAĞIŞ HESAPLARI 

İŞ BANKASI ODTÜ ŞUBESİ

TL HESABI

HESAP ADI: ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI DERNEĞİ

IBAN: TR63 0006 4000 0014 2291 4222 59

USD HESABI

HESAP ADI: ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI DERNEĞİ

IBAN: TR39 0006 4000 0024 2293 7971 49

EURO HESABI

HESAP ADI: ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI DERNEĞİ

IBAN: TR98 0006 4000 0024 2293 7971 54

SWİFT KODU: ISBKTRISXXX

Önemli Not: Açıklama bölümüne sadece DERNEK BAĞIŞI ve İLETİŞİM BİLGİSİ yazılması gerekmektedir.

Saygılarımızla,

ODTÜ Mezunları Derneği

Yönetim Kurulu