DuyurularHaberlerSlider

PANDEMİ SÜRECİNDE, KAPALI DÖNEM İÇİN ALINAN ÖNLEMLER

PANDEMİ SÜRECİNDE, KAPALI DÖNEM İÇİN ALINAN ÖNLEMLER:

 

İşletmemiz 16 Mart 2020 günü kapanmıştır. Gelirlerin kesildiği bu dönemin derneğimize daha fazla yük olmaması ve ani gelir kesilmesinin yarattığı sorunları çözümlemek için aşağıdaki tedbirler alınmıştır:

 

1-DESTEK KAMPANYASI:

Öncelikle Çalışanların şubat ayı maaşlarının ödenmesi, bazı hakları kaybetmemek için SGK primlerinin ödenmesi, bazı senetlerin ödenmesi için nerelere harcanacağı bildirilerek üyelerimize acil ek aidat, eski borç ve bağış kampanyası açılmıştır. Bu güne kadar 281.000 TL toplanmıştır. Bu gelir ile şubat maaşları ödenmiş, bahsedilen diğer acil ödemeler yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir. Üyelerimiz halen kampanyaya katılımı sürdürmektedir.

 

2-GÜÇ BİRLİĞİ VE DAYANIŞMA:

Uzun süreceği anlaşılan Covid 19 krizi nedeni ile Genel Kurulumuz ertelenmiştir. Bu durumda yönetme sorumluluğu fiilen devam eden Yönetim Kurulumuz süreci yönetirken en geniş katılımı sağlamak için seçime giren Buradayız ve Biz Çağdaş ODTÜ’lüler gruplarına danışma, dayanışma amaçlı olarak bir araya gelmeyi ve güç birliği sağlamayı teklif etmiş, her iki grupta teklife olumlu cevap vermiş, yapılan görüşmeler sonucu DAYANIŞMA DUYURUSU yayınlanarak üyelerimizin uzun zamandır özlemini çektiği birliktelik sağlanmıştır.

 

Sürece katkı veren gruplara ve süreci destekleyen herkese teşekkür ederiz.

 

BİRLİKTE DAHA GÜÇLÜYÜZ.

 

3-ÇALIŞANLARIN DURUMU:

Yönetimimiz kapalı kalacağımız dönemde gerek derneğimizin gerekse çalışanlarımızın en az zarar görmesi için oldukça titiz ve dikkatli çalışmıştır. İŞKUR tarafından ilan edilen Kısa Çalışma hakkına başvurmuş; şartları sağlayan toplam 40 çalışanımız bu haktan faydalandırılmıştır. Böylece yaklaşık 20 Mart gününden başlamak üzere kapalı kaldığımız sürece 40 çalışanımız için hiç bir yükümüz olmayacaktır.

 

Bu süreçte dernekte üye ile iletişimi kesintisiz yürütmek için %60 oranında çalışan bir kişi, % 60 oranında yasal bildirimleri yapmak ve borçları yönetmek için Muhasebe Müdürü, dernekte güvenliği sağlamak için tam zamanlı iki ön büro görevlisi, bahçe ve peyzaj bakımı, sulama işleri işin tam zamanlı Bahçıvan çalışmaya devam etmek zorundadır. Çalışanlar toplamı 5 kişidir. Teknik işler sorumlusu da çıkması muhtemel arızalara karşı %30 oranında çalışacaktır.

 

İşletme ve dış mekânların açılışa hazır korunması, güvenliğinin sağlanması ve ödemelerin yönetilmesi ve yasal bildirgelerin verilmesi için kapalı kaldığımız sürece aylık personel giderimiz 15.000 TL’dir.

 

Koordinatörümüz ve İşletme müdürümüz ücretsiz izin talebi ile gönüllü olarak görevlerini sürdüreceklerdir.

 

Emekli oldukları için kısa çalışma hakkından faydalanamayan 6 emekli çalışanımız ile 450 prim gününü doldurmamış bir çalışanımızın sözleşmeleri ise kapalı kaldığımız dönem boyunca askıya alınmıştır. Bu kapsamdaki toplam 9 çalışan için de kapalılık döneminde hiç bir ödeme yükümüz olmayacaktır.

 

Bu durumda toplam 54 çalışanın hiç biri işten çıkartılmamıştır. Kapalı kalınacak dönemde kısmi veya tam zamanlı çalışacak personelin aylık toplam maliyeti vergi ve sigortalar (yaklaşık 90.000 TL) 6 ay ertelendiği için 15.000 TL’dir.

Önümüzdeki somut hedef Personelin 20 Mart’a kadarki maaşlarının ödenmesidir. Bu bedel 140.000TL’dir.

ÖZELLİKLE GEÇMİŞ DÖNEMLERDEN BORCU OLAN ÜYELERİMİZİ BORÇLARINI KAPATMAYA DAVET EDİYORUZ. DERNEĞİMİZİN EN ZOR GÜNLERİNİ YAŞADIĞI BU DÖNEMDE ÜYELİK SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMEK KONUSUNDA HERKESİ DAHA DUYARLI OLMAYA ÇAĞIRIYORUZ.

Başa dön tuşu

Değerli Üyelerimiz,

Derneğimize bağışlarınızı bekliyoruz.

DERNEK İŞ BANKASI BAĞIŞ HESAPLARI 

İŞ BANKASI ODTÜ ŞUBESİ

TL HESABI

HESAP ADI: ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI DERNEĞİ

IBAN: TR63 0006 4000 0014 2291 4222 59

USD HESABI

HESAP ADI: ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI DERNEĞİ

IBAN: TR39 0006 4000 0024 2293 7971 49

EURO HESABI

HESAP ADI: ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI DERNEĞİ

IBAN: TR98 0006 4000 0024 2293 7971 54

SWİFT KODU: ISBKTRISXXX

Önemli Not: Açıklama bölümüne sadece DERNEK BAĞIŞI ve İLETİŞİM BİLGİSİ yazılması gerekmektedir.

Saygılarımızla,

ODTÜ Mezunları Derneği

Yönetim Kurulu