Üye DuyurularıDuyurularGenelHaberlerKulüp ve Atölye Haberleri

Türk Tayyare Cemiyeti- Türk Hava Kurumu Gelir Belgeleri ve Objeleri Sunumu

1925 yılında Gazi Mustafa Kemal (Atatürk)’in yol göstermesi ile kurulan Türk Tayyare Cemiyeti’nin (TTaC) kuruluş amacı; kurucu başkan Cevad Abbas (Gürer) beyin konuşmasında ifade ettiği gibi, “cemiyet maksad-ı ulvîsinin ilk hedefi ordumuzun nakd-i nazarî esasına göre” belirlenmiştir. Temel amacı; ordunun hava kuvvetleri için satın alınan uçakların finansal ihtiyacının halkın katılımı ile karşılanması olan cemiyet, parasal kaynak yaratmak için çeşitli yöntemler kullanmıştır. Cemiyetin gelir kaynakları arasında en yaygın olarak bilineni “Tayyare Piyangosu”, üye aidatları ve toplumsal alanlarda bağış toplama faaliyetleridir. Bunların yanı sıra; çeşitli faaliyetlerden elde edilen gelirler, yasalarla düzenlenerek çeşitli işletmelerin gelirlerinden pay ve resmi evraklardan “harç” gelirleri de cemiyetin amacı için para toplanmasında kullanılmıştır.

1935 yılından sonra Türk Hava Kurumu (THK) ismi ile faaliyetlerini sürdüren kuruluşun amacına hizmet etmek üzere gelir temin ettiği, bazıları pek bilinmeyen, çeşitli belgelerin ve objelerin serüveni, orijinal belgeler ve objelere ait görseller eşliğinde sunulacaktır. TTaC’nin 1928 yılı Harf Devrimi öncesine ait “eski Türkçe (Osmanlıca)” yazılı, TTaC’nin sonraki yeni Türkçe ve THK’nin gelir kalemlerine ait objeler ve evraklardan bir seçki sunum sırasında sergilenecektir.

İlk milli kadın paraşütçülerinden Aytaç Bilgin’in (Bröve tarihi 1955)  onur konuğu olarak katılacağı kulüp toplantımızın konuşmacısı, Koleksiyon Kulübü üyemiz Bülent Yılmazer (ME’ 83)  Türk Havacılık Sanayinin gelişmesinde çok önemli bir yeri olan Türk Tayyare Cemiyeti –Türk Hava Kurumunun gelişim öyküsünü belgelerle bizlerle paylaşacak.

Havacılık tarihimizin gelişmesinde önemli bir yere sahip olan Türk Hava Kurumunun tarihini dinlemek isteyen tüm üyelerimizi ve dostlarımızı, çocukları ile birlikte 19 Şubat 2019 Salı saat 19.30’da Salon 56’ da yapılacak toplantımıza bekliyoruz.

 

Saygılarımızla,

ODTÜ Mezunları Derneği

Başa dön tuşu

Değerli Üyelerimiz,

Derneğimize bağışlarınızı bekliyoruz.

DERNEK İŞ BANKASI BAĞIŞ HESAPLARI 

İŞ BANKASI ODTÜ ŞUBESİ

TL HESABI

HESAP ADI: ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI DERNEĞİ

IBAN: TR63 0006 4000 0014 2291 4222 59

USD HESABI

HESAP ADI: ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI DERNEĞİ

IBAN: TR39 0006 4000 0024 2293 7971 49

EURO HESABI

HESAP ADI: ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI DERNEĞİ

IBAN: TR98 0006 4000 0024 2293 7971 54

SWİFT KODU: ISBKTRISXXX

Önemli Not: Açıklama bölümüne sadece DERNEK BAĞIŞI ve İLETİŞİM BİLGİSİ yazılması gerekmektedir.

Saygılarımızla,

ODTÜ Mezunları Derneği

Yönetim Kurulu