Üye DuyurularıDuyurularGenelHaberlerSlider

SÖYLEŞİ: Eymir Gölü, ODTÜ Ormanı Ve Bozkırı’nda Doğa

ODTÜ Mezunları Derneği Eymir ve ODTÜ Doğasını Koruma Komisyonu çalışmaları kapsamında, 25 Mayıs 2022 Çarşamba günü 20.00’da Eymir Gölü, ODTÜ Ormanı ve Bozkırı’nda Doğa konulu bir söyleşi gerçekleştirilecektir.

Bilindiği gibi; Eymir Gölü, ODTÜ Ormanı ve Bozkırı, Ankara’nın en önemli doğal değerleri arasında yer almaktadır. 1960’lı yıllardan itibaren başlatılan ağaç dikme seferberliğiyle, göl çevresi ve ODTÜ arazisinde gelişen orman örtüsü, zamanla yarı doğal bir karakter kazanmış; bölgede ekolojik açıdan farklı canlıları barındıran bir yaşam ortamı oluşmuştur.

Eymir Gölü, gittikçe genişleyen Ankara metropolünün içerisinde kalmış olmasına rağmen doğal özelliği büyük ölçüde korunabilmiş önemli bir sulak alan ekosistemidir.

Eymir Gölü’nün de içinde bulunduğu havza, Ankara’nın en etkili hava kanalı olma, doğal su rejimi ve iklim dengeleyici özellikleriyle, canlı türleri ve doğal ortamıyla, Ankara için büyük önem taşımaktadır.

İç Anadolu stepinde farklı nedenlerle yaşamları tehdit altında olan çok sayıda bitki, Eymir Gölü, ODTÜ Ormanı ve Bozkırındaki doğal ortamlarda sağlıklı bir şekilde yaşamını devam ettirebilmektedir.

ODTÜ kampüsünde 800’den fazla bitki türü olduğu bilinmektedir. Bunların arasında 4 orkide türü ve Doğu Karadeniz’e özgü bazı türler de bulunmaktadır.

Türkiye’de endemik Güzel Nazuğum kelebeğinin en önemli yaşam alanı ODTÜ kampüsüdür.

Türkiye’deki 380 kelebek türünden 128’i ODTÜ kampüsünde (Eymir ve çevresi dahil) gözlenmiştir.

Farklı ekolojik karakterde bozulmamış ve korunaklı yaşam alanları; kuşlar için iyi bir üreme, konaklama ve beslenme ortamı sağlamaktadır. Bugüne kadar yapılan gözlemler sonucunda bölgede 224 kuş türü saptanmıştır. Bunlardan 76’sı alanda üremektedir.

Kampüs ve göl alanının doğasının tanınması, bilinmesi, korunmasının ilk adımıdır. Bu düşünceden hareketle Ekolog Dr. Uğur Zeydanlı, Ankara için “paha biçilmez bir vaha” niteliğinde olan Eymir, ODTÜ Ormanı ve Bozkırı’nın doğasına ilişkin söyleşisini 25 Mayıs 2022 Çarşamba günü 20.00’da gerçekleştiriyor.

ODTÜ doğasında bilgilenerek gezineceğimiz bu söyleşiye tüm üyelerimizi bekliyoruz.

Saygılarımızla,

ODTÜ Mezunları Derneği

 

SÖYLEŞİ

Tarih: 25.05.2022

Saat: 20.00

Youtube Toplantı Linki:  https://www.youtube.com/channel/UCF1xGGGfomrt_KcrZA3jl0Q

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu