Ay: Haziran 2022

 • KÖŞEM’DEKİLER

 • VİŞNELİK’TE MEZUNLAR GÜNÜ YEMEĞİNE DAVETLİSİNİZ

  Vişnelik, bu sene de eski dostların geleneksel yıl sonu buluşmasına 30 Temmuz Cumartesi akşamı ev sahipliği yapıyor.

  Daha önce Derneğimizce sizlere duyurulan ve gelenekselleşmiş sınırsız yerli alkollü içki ile sunacağımızı duyurduğumuz menümüz, siz değerli üyelerimizden gelen yoğun talepler üzerine iki adet yerli alkollü/alkolsüz içki şeklinde güncellenerek yeni fiyatı ile güncellenmiştir.

  Geleneksel mezunlar gecesinde yurdun dört bir yanından mezunlarımız, anılarını paylaşmak ve dostluklarını pekiştirmek üzere Vişnelik’e geliyorlar. Bu geceye özel hazırlanan “Mezunlar Günü Yemeği”ne tüm üyelerimizi, mezunlarımızı ve misafirlerini davet ediyoruz.

  Saygılarımızla,
  ODTÜ Mezunları Derneği


  VİŞNELİK’TE MEZUNLAR GÜNÜ YEMEĞİ

  Tarih: 30 Temmuz 2022 – Cumartesi
  Saat: 19:30

  Kişi Başı Ücret: 350.00 TL. 17.07.2022 tarihine kadar

                                375.00 TL. 18.07.2022 tarihinden sonra

   

  MENÜ
  ORDÖVR TABAĞI
  (Zeytinyağlı Biber Dolma, Beyaz Peynir, Rus Salatası, Humus, Fava, Haydari, Muhammara, Domates, Salatalık ve Yeşillik ile..)
  Çiğ Köfte
  ARA SICAK

  Selanik Böreği
  SALATA
  Mevsim Salata
  ANA YEMEK
  Çoban Kavurma
  (İç Pilav ile..)
  **
  Mevsim Meyveleri
  **
  İki Kadeh Yerli Alkollü / Alkolsüz İçecek

  * Lütfen size özel rezerve edilen masanıza oturmadan önce, tesis girişinden kuponlarınızı alınız.

 • ODTÜ MD Bayram Çikolatası Siparişinizi Verdiniz mi?

  Sevdiklerinize ağız tatlılığı, çalışanlarınıza, müşterilerinize bayram hediyesi olsun diye ODTÜ Mezunları Derneği için hazırlanan çikolatalardan sipariş vererek, enfes bir lezzetin yanında siz de Burs Fonumuza destek olabilirsiniz.

  Tüm sevdiklerinizle birlikte mutlu bayramlar geçirmenizi dileriz…

  Saygılarımızla,

  ODTÜ Mezunları Derneği

   

  MADLEN

  480 gramlık kutularda:125 TL

  Siparişleriniz için;  

  odtumd@odtumd.org.tr ya da 0 312 286 79 79/1112

  Not: Çikolatalar için toplu siparişlerinizi 3 gün önceden bildirmeniz gerekmektedir.

 • PANEL: “Kadın Hareketini Geniş Kitlelere Nasıl Yayacağız?”

  25 Haziran 2022 Cumartesi günü 13:00’de gerçekleştireceğimiz “Kadın Hareketini Geniş Kitlelere Nasıl Yayacağız?” panelimize tüm üyelerimizin katılımını bekliyoruz.

  Saygılarımızla,

  ODTÜ Mezunları Derneği

   

  PANEL

  “Kadın Hareketini Geniş Kitlelere Nasıl Yayacağız?”

  Tarih: 25.06.2022 Cumartesi

  Saat: 13:00

  Yer: Vişnelik Salonu

  Kolaylaştırıcı

  Aylin Nazlıaka – CHP Kadın Kolları Genel Başkanı

  Konuşmacılar

  İdil Yalçıner Şimşek – Avukat

  Fidan Ataselim – Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri

  Zehra Tosun- Psikolog, Kadın Koalisyonu

 • METİN TURAN KİTAP TANITIMI

  18 Haziran 2022 Cumartesi günü 15.00’de mezunlarımızdan Metin Turan (ECON’90)’ın kitaplarının tanıtımı etkinliği gerçekleştirilecektir.

   Etkinliğimize tüm üyelerimizi ve Metin Turan’ın ODTÜ’lü dostlarını bekliyoruz.

 • VİŞNELİK’TE HAFTA ARASI MUTLULUĞU

  Sevdikleri ile muhabbet etmek için, serinlemek için hafta sonunu bekleyemeyenlere özel Çarşamba menülerimiz ile hizmetinizdeyiz.

  Sevdiklerinizle birlikte sizleri Vişnelik’te hafta ortası mutluluğunu paylaşmaya davet ediyoruz.

  Saygılarımızla,

  ODTÜ Mezunları Derneği

   

  ÇARŞAMBA MENÜLERİ

 • NEFRETE İNAT YAŞASIN HAYAT!

  ODTÜ Kamuoyuna,

  10 Haziran 2022 tarihinde ODTÜ kampüsünde ODTÜ LGBTİAA+ dayanışması ve ODTÜ öğrencilerinin düzenlediği 10. ODTÜ Onur Yürüyüşü barışçıl ve coşkulu bir şekilde başlamıştır. Kısa bir sürede, bizzat Rektörlük tarafından alınan “her türlü güvenlik önlemi” sebebiyle kampüs tek taraflı bir savaş alanına dönüştürülmüştür. Öğrenci arkadaşlarımızın demokratik haklarını güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmeleri adına ODTÜ mensupları ve mezunlarının çabaları şiddetle karşılık görmüştür. Aralarında mezunlarımızın, öğretim üyelerimizin ve ODTÜ personelinin de olduğu çok sayıda kişi darp edilmiştir. Öğrenci arkadaşlarımızın işkence ile gözaltına alındığı görüntüler sosyal medyaya yansımıştır. Örgütlenen bu şiddete ve nefrete karşı, ODTÜ bileşenleri bir arada durarak yaşanması olası daha vahim tabloların önüne geçmiştir. Gökkuşağının renkleri ODTÜ’nün dört bir yanına yayılmıştır.

  Kampüsümüzde son dönemde yönetim eliyle rutinleştirilmeye çalışılan keyfiyet, baskı ve şiddet ne yazık ki kampüsü nefes alınamayacak bir yer haline dönüştürmüştür. Keyfi uygulamaları bilimsel çalışmalardan, demokratik haklara tüm alanlarda görmek mümkündür.

  İktidarın biat ve tek tipleştirme politikasının kampüsümüzde de yer edinmeye çalışmasını kabul etmeyeceğiz. Gökkuşağının her rengini sahipleniyoruz.

  Nefrete İnat Yaşasın Hayat diyerek kampüsümüzde keyfi uygulamalara, nefrete, her türlü fobiye, şiddete karşı bir arada durabilmek adına tüm ODTÜ öğrencilerini, akademisyenlerini, idari personelini, işçilerini, mezunlarını ortak mücadeleye,
  14 Haziran 2022 Salı günü saat 12:30’da Fizik Çimlerine çağırıyoruz.

  ODTÜ Öğrencileri

  ODTÜ Mezunları Derneği

  Orta Doğu Öğretim Elemanları Derneği

  Eğitim Sen 5 No’lu Üniversiteler Şubesi ODTÜ Temsilciği

 • Öğrencilerimizi Serbest Bırakın!

  Kamuoyuna ve basına,
  10 Haziran 2022 tarihinde ODTÜ kampüsünde öğrencilerin düzenlediği barışçıl bir şekilde başlayan Onur Yürüyüşü, Rektör Verşan Kök ve ekibinin keyfi yasaklamalari ve polis saldırısı ile yerini baskı ve şiddete bırakmıştır.
  ODTÜ mensuplarının uzlaşma ve ortamı sakinleştirme girişimlerine rağmen ODTÜ öğrencileri ve mensuplarına polisler tarafından saatlerce sözel ve fiziksel şiddet uygulanmış ve birçok öğrencimiz darp edilerek gözaltına alınmıştır.
  Gözaltına alınan öğrencilerimizin bir an önce serbest bırakılmasını istediğimizi ve defalarca tekrarladığımız gibi kampüsümüzde polis istemediğimizi kamuoyuna duyururuz.
  Orta Doğu Öğretim Elemanları Derneği
  Eğitim Sen 5 No’lu Üniversiteler Şubesi ODTÜ Temsilciği
  ODTÜ Mezunları Derneği
 • ODTÜ ONUR YÜRÜYÜŞÜ ENGELLENEMEZ!

  Onur Haftası kapsamında ODTÜ LGBTİQAA+ dayanışması ve ODTÜ öğrencilerinin 10 Haziran 2022 tarihinde yapmayı planladığı Onur Yürüyüşü Rektörlük tarafından uygun bulunmamıştır. Dahası Rektörlük tarafından yapılan açıklamada anayasal haklar göz ardı edilerek, öğrenci arkadaşlarımız hedef gösterilmektedir. Yürüyüşte ısrar edilmesi durumunda “gerekli her türlü güvenlik önlemi alınacağı” ifade edilmiştir.

  Yıllarca barışçıl bir biçimde yerleşkemizde yapılmış olan Onur Yürüyüşü ‘nün yasaklanmasının nasıl sonuçlar doğurduğunu 2019 yılında hep birlikte yaşadık. Öğrenciler kolluk kuvveti tarafından öldüresiye dövüldü. Bu şiddeti engellemek isteyen öğretim elemanları tartaklandı ve gözaltına alındı. Kantininden dersliklerine tüm üniversite topyekûn güvensiz hale getirildi.  Şimdi bugün “Her türlü güvenlik önlemi” denilince bu yaşananlar hafızamızda canlanıyor ve üniversitemiz adına kaygılanıyoruz. Hem kamuoyu nezdinde hem de 2019 sonrasında açılan davalarda saldırıya uğrayan ODTÜ’lülerin suçsuzluğu ve bu yasakların hükümsüzlüğü kanıtlanmışken aynı hatada ısrar edilmesini talihsiz buluyoruz.

  Üniversite yönetimi de bilmektedir ki toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlemek herhangi bir izne tabi olmayan demokratik bir haktır. Bu hak, anayasanın 34. Maddesi ile korunmaktadır. Burada tek koşul, barışçıl ortamın korunmasıdır.  Yıllardır yapılan Onur Yürüyüşleri, engelleme olmadığı takdirde barış içinde ve coşku ile yapılmaktadır. Ne yazık ki yönetim tarafından sorumsuzca yapılan açıklamalar ve keyfi uygulamalar, üniversitemizde yıllardır süren bu barışçıl ortama zarar vermektedir.

  Anayasa ile güvence altına alınan hakların fiili durum yaratılarak güvenlik güçleri zoru ile engellenmesini kabul etmiyoruz. Kampüsümüzde polis istemiyoruz. Hukuk dışı gerekçelerle kampüse polis sokularak yürüyüşün fiili olarak engellenmeye çalışılması durumunda ortaya çıkacak şiddetin sonuçlarının sorumlusu üniversite yönetimi olacaktır. Üniversite yönetiminin, güvenlik adı altında hakları ve özgürlükleri baskılayıcı önlemleri değil, demokratik bir toplumun gerekliliği olan demokratik hakların gerçekleştirilebilmesi ve korunması adına gerekli önlemleri almasını talep ediyoruz.

  Tüm ODTÜ kamuoyunu keyfi uygulamaların karşısında, demokratik hakların yanında olmaya, ODTÜ ilke ve değerlerine sahip çıkmaya çağırıyoruz.

   

  ODTÜ Mezunları Derneği

  ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği

  Eğitim-Sen ODTÜ İş Yeri Temsilciliği

 • ODTÜ MD Ertuğrul KARAKAYA’yı Katledilişinin 45. Yılında Andı

  ODTÜ Mezunları Derneği olarak Ertuğrul KARAKAYA’yı katledilişinin 45. yılında Karakaya kapısında andık.

Başa dön tuşu