Ay: Nisan 2022

 • EMEK, DEMOKRASİ, BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK İÇİN YAŞASIN 1 MAYIS!

  1 Mayıs 2022’yi bir yanda endişe ve öfke; bir yanda birlikte olmanın verdiği güç, umut ve mücadele ile karşılıyoruz.

  Artan toplumsal baskının yanında yaşamın her alanını saran ekonomik kriz, hepimizin sırtında. Azınlığın refahı için çalışan milyonlar olarak, her güne daha da yoksullaşmış olarak giriyoruz.

  Her gün onlarca işçi, emekçi elleriyle yarattığı dünyanın altında kalıyor. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin araştırmalarına göre 2021 yılında en az 2170 işçi “iş kazaları”na yaşamını yitirdi. İşsizlik oranı resmi rakamlara göre bile %12 olarak gerçekleşti.

  Mezun Dernekleri olarak, her anlamda bir sömürü sistemine dönen bu sistemde özellikle öğrencilerimiz ve genç mezunlarımız için endişe duyuyoruz. Çocuklarımıza, gençlerimize gelecek endişesi duymadan yaşayabilecekleri bir dünya sunabilmek için mücadele etmeye devam ediyoruz.

  2022 1 Mayısını umudun örgütlenmesi için önemli bir fırsat olarak görüyoruz. Biliyoruz ki umut insanda. Güç, dünyayı her gün elleriyle yeniden yaratan işçi ve emekçilerde!

  Başta üyelerimiz olmak üzere, tüm ODTÜ mezunlarını 1 Mayıs’ta 1 Mayıs alanlarına davet ediyoruz.

  İnsanca bir yaşam,

  Emek, demokrasi, barış ve özgürlük için

  Yaşasın 1 Mayıs!

  ODTÜ MEZUNLARI DERNEĞİ

  ODTUMİST İSTANBUL ODTÜ MEZUNLARI DERNEĞİ

  KOCAELİ ODTÜ MEZUNLARI DERNEĞİ

  1 Mayıs Ankara Programı

  Umudu örgütlemek için tüm üyelerimizi 1 Mayıs saat 13.00’da AKM önünde ODTÜ Mezunları Derneği pankartı arkasında buluşmaya çağırıyoruz.

 • 1 MAYIS’TA ALANLARDAYIZ!

  1 MAYIS’TA HEP BİRLİKTE ALANLARDA OLALIM!

  YAŞASIN 1 MAYIS!

  Siyasi, ekonomik ve sosyal alanda ülke tarihimizin en derin krizlerinden birisini yaşadığımız şu günlerde, ODTÜ Bileşenleri olarak 1 Mayıs’a hazırlanıyoruz.

  Emek, demokrasi ve barış mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi bir kez daha haykıracağımız 1 Mayıs alanlarında tüm üyelerimizi omuz omuza olmaya davet ediyoruz.

  1 Mayıs Etkinlikleri

  29 Nisan 2022 Cuma 12.15 ODTÜ Fizik Çimleri

  1 Mayıs 2022 Pazar 14.00 Tandoğan Meydanı

  YAŞASIN 1 MAYIS!

  ODTÜ Mezunları Derneği

  Yönetim Kurulu

 • İstanbul Sözleşmesinden Vazgeçmeyeceğiz!

   

  İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine ilişkin Danıştay 10. Dairesi tarafından karara bağlanacak olan duruşma bugün görülüyor.

  “Hukuksuzluğa son verilmesini talep ediyoruz. Kadınlara ve kadın haklarına dokunmayın. Vazgeçmiyoruz. Vazgeçmeyeceğiz”

 • GEZİ UMUTTUR, UMUT YARGILANAMAZ

  İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde cuma günü görülmeye başlanan Gezi Davası’nın karar duruşması dün tamamlandı. Mahkeme, 4,5 yıldır tutuklu olan Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi’ye 18’er yıl hapis cezası veren mahkeme, tutuklanmalarına karar verdi.

  İnsanları iddianame bile olmadan aylarca, yıllarca tutuklu bırakan, cezaevlerinde darbe iddiası ile yargılanan emniyet görevlilerinin topladığı mesnetsiz deliller ve firari bir savcının iddianamesine dayanan bu “yargılama” ile Gezi’nin haklılığı ve masumiyeti cezalandırılmak istendi. Ülke tarihimizin en görkemli, en yaratıcı, en gurur verici halk hareketi olan Gezi Direnişi’nde mücadele eden insanlar, dostlarımız asılsız deliller ve suçlamalarla yargılandıkları dava sonucunda hapis cezasına mahkum edilerek tutuklandı.

  Bu kararın hukukla ve adaletle açıklanabilir hiçbir yanı bulunmuyor. Bu kararı kabul etmiyoruz!

  Gezi; demokrasi, barış, özgürlük talep eden milyonlardı. Gezi; milyonlarca insanın, demokratik hak ve talepleri için, özgürlük için, insanca bir yaşam için, parklarda, meydanlarda, sokaklarda ortaya koyduğu direnişin adıydı. Bugün okunan karar toplumun adalet ve demokrasi istemine, yaşamdan, doğadan yana olan taleplere karşı müdahaledir. Dün olduğu gibi bugün de Gezi Direnişinin arkasında dimdik duruyoruz.

  Gezi’den bize kalan en büyük ders birbirimize sahip çıktığımız kadar güçlü olduğumuzdur.

  Gezi, dayanışmadır.

  Gezi farklılıklarımızla bir arada yaşayabilmektir.

  Gezi, umuttur.

  Birbirimize sahip çıkmaya, yaşama dair her şeyi korumaya devam edeceğiz.

  Gezi biziz, biz Halkız!

   

  “Her yer Taksim, her yer direniş”

  ODTÜ MEZUNLARI KONSEYİ

 • ODTÜ SENATOSUNA AÇIK ÇAĞRI

   

  Son günlerde ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Verşan Kök’ün, eylemlere katılan, rektör ve yöneticileri eleştiren öğrencileri yurtlardan atmanın yollarını aradığı, özellikle eylemlerde ön safta yer alan birçok öğrenciyi mutlaka cezalandırmak istediği şeklinde bilgiler basına yansımıştır.

  Yine basından anladığımız kadarı ile başta ODTÜ Yurtlar Yönetmeliği’nde değişiklik yapılarak, alınacak bazı kararlarla üniversitede öğrenci ve akademisyenlere baskının artması ve öğrencilerin yurtlardan atılmasının önünü açacak düzenlemeler yapılması gündemdedir.

  ODTÜ Senatosu ve Yönetim Kurulu’na açık çağrımızdır.

  Öğrenci hareketleri demokratik yurttaşlık alanının önemli bileşenleri arasında yer almaktadır. Öğrencilerin, genç yurttaşlar olarak, gerek eğitime ve yüksek öğretime özgü sorunlarla, gerekse toplumun ve insanlığın bütününü ilgilendiren meselelerle ilgili görüş oluşturabilmeleri, görüşlerini özgürce ve kendi seçtikleri biçimlerde ifade edebilmeleri, barışçıl gösteri ve protesto eylemlerinde bulunabilmeleri demokratik toplum düzeninin temel unsurlarındandır.

  Öğrencileri hedef alan ifade, gösteri ve örgütlenme özgürlüğü ihlalleri, barışçıl gösteri ve protestolara yönelik baskılar, siyasi görüş ve davranışları suçlulaştırmak ve söylem özgürlüğüne kısıtlamalar üniversite gibi özgür düşüncenin yeşermesi gereken bir alanda kabul edilemez. ODTÜ gibi bir üniversitede hiç kabul edilemez.

  Bu nedenle, ODTÜ Senatosu ve Yönetim Kurulu’na sesleniyoruz. Akademik özgürlük ve üniversite özerkliğine yönelik baskıcı/otoriter uygulamaları kabul etmiyoruz. ODTÜ mezunları olarak bizler, her zaman öğrencilerimizin ve bilimsel düşünceye sahip akademisyenlerimizin yanında olacağımızı bir kez daha ifade ediyoruz.

  Senato gündemleri ve alınan kararlar ile ilgili ODTÜ kamuoyunun bir an önce doğru şekilde bilgilendirilmesini talep ediyoruz.

  Saygılarımızla,

  ODTÜ Mezunları Derneği

 • VİŞNELİK ÇOCUK ŞENLİĞİ GERÇEKLEŞTİ

  24 Nisan 2022 Pazar günü 10:00 – 17:00 saatleri arasında Vişne Bahçesinde Çocuk Şenliği gerçekleşti.

  Tüm gün oyunlar oynanan, atölyeler yapılan şenliğimize, yayın stantlarında değerli çocuk edebiyatı yazarlarına, söyleşi ve imza etkinliklerine katılan herkese teşekkür ederiz.

 • Katar ODTÜ Mezunlarımıza Burs Bağışı İçin Teşekkür Ediyoruz

  Katar’da yaşayan ODTÜ mezunu dostlarımız bir araya geldikleri yemekte ODTÜ öğrencilerine burs desteğinde bulundu. Dernek burs fonumuza verdikleri destek için teşekkür ederiz.

 • Erasmus ve Yüksek Lisans Öğrencileri Hakkında Önemli Duyuru!

  Son dönemlerde derneğimiz gerek ODTÜ MD bursiyerlerinden gerekse ODTÜ öğrencilerinden ERASMUS değişim ve yurt dışı yüksek lisans programlarına kabul edildikleriyle ilgili çok güzel haberler almaktadır. Öğrenci arkadaşlarımız derneğimize attığı maillerde ekonomik koşullar sebebiyle Erasmus programından yeterince hibe alamadıklarını ve yüksek lisans programı için staj imkânı bulamadıklarını, bu konuda mezunlardan yardım beklediklerini, ancak herhangi bir kanaldan ulaşamadıklarını belirtmektedirler.

  ODTÜ Mezunları Derneği, derneğin kısıtlı imkanlarının ötesinde olan bu durumu siz üyelerimize bildirmenin ve ilgilenebilecek üyelerimizi öğrencilerimize yönlendirmenin doğru olduğunu düşünmüştür. İlgilenen üyelerimiz (0312) 2867979/1126 ve 0505 71740 46 numaralarına ulaşarak dayanışma bekleyen öğrencilerin iletişim bilgilerine ulaşabilir ve bu öğrencilerin bilgilerini alıp neler yapılabileceğini konuşabilirler.

  Saygılarımızla,

  ODTÜ Mezunları Derneği

 • ODTÜ Mezunları Derneği Vişnelik Tesisi Şeker Bayramı Çalışma Programı

  Şeker Bayramı nedeniyle Dernek İdari Ofis ve Vişnelik Tesisi Restoran-Spor Merkezi- Oyun Salonu, 

  01-02-03-04 Mayıs 2022 tarihlerinde hizmet vermeyecektir.

  05 Mayıs 2022 Perşembe günü itibariyle tesisimiz tüm birimleriyle hizmetinizde olacaktır.

  Sağlık, mutluluk ve barış dolu nice bayramlar dileriz.

  Saygılarımızla,

  ODTÜ Mezunları Derneği

   

 • ODTÜ MD DAYANIŞMA KAMPANYASI

  Derneğimizin hizmet kalitesini arttırarak sizlere daha iyi hizmet verebilmek için Tesisimizin tüm birimleri ve alanları Yönetim Kurulumuz tarafından incelenmiştir. Konunun uzmanlarına da danışılarak, ayrıntılı bir ihtiyaç listesi çıkartılmıştır.

  Ülke koşulları ile orantılı olarak Derneğimizin içinde bulunduğu şartlar da düşünüldüğünde, tespit edilen ihtiyaçların Dernek ve İşletme bütçesinden karşılanması oldukça zor görünmektedir. Derneğimizin ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için öncelikle siz üyelerimize dönüş yapmayı doğru bulduk.

  Listede bulunan ihtiyaçlar konusunda nakdi ve ayni destek sağlamak isteyen üyelerimizin Derneğimize dönüş yapmaları Derneğimizin varlığını ve birlikteliğimizi güçlendirecektir.

  Ayni bağış için ihtiyaç listemize aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

  https://www.odtumd.org.tr/wp-content/uploads/2022/09/Dayanisma-Kampanyasi-Ihtiyac-Listesi_12.09.22.pdf

  Nakdi bağış yapmak için aşağıdaki banka hesap numaralarımıza hangi ürün için bağış yapmak isteniyorsa, havale/EFT kısmına o ürüne ait kodu yazınız. Örneğin: *Sizin Adınız Dernek Bağışı H005*

  Nakdi Bağış Hesap Bilgileri:

  Hesap Sahibi :Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mezunları Derneği

  Banka Şubesi  :İş Bankası ODTÜ Şubesi

  İBAN               :TR63 0006 4000 0014 2291 4222 59

  Kampanyaya destek olan üyelerimizin isimleri Dernek web sayfamızda düzenli olarak yayınlanacaktır.

  Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederiz.

  Saygılarımızla,

  ODTÜ Mezunları Derneği

  Yönetim Kurulu

Başa dön tuşu

Değerli Üyelerimiz,

Derneğimize bağışlarınızı bekliyoruz.

DERNEK İŞ BANKASI BAĞIŞ HESAPLARI 

İŞ BANKASI ODTÜ ŞUBESİ

TL HESABI

HESAP ADI: ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI DERNEĞİ

IBAN: TR63 0006 4000 0014 2291 4222 59

USD HESABI

HESAP ADI: ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI DERNEĞİ

IBAN: TR39 0006 4000 0024 2293 7971 49

EURO HESABI

HESAP ADI: ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI DERNEĞİ

IBAN: TR98 0006 4000 0024 2293 7971 54

SWİFT KODU: ISBKTRISXXX

Önemli Not: Açıklama bölümüne sadece DERNEK BAĞIŞI ve İLETİŞİM BİLGİSİ yazılması gerekmektedir.

Saygılarımızla,

ODTÜ Mezunları Derneği

Yönetim Kurulu