Ay: Eylül 2021

 • 2021 – 2022 Eğitim ve Öğretim Yılı I. Dönemi Burs Başvurularımız başlıyor!

  2021 – 2022 Eğitim ve Öğretim Yılı I. Dönemi Burs Başvurularımız başlıyor!

  Başvurunuzu 1 Ekim 2021 Cuma günü 13.00 itibariyle odtumdburs.com adresinden yapabilirsiniz.

  Bilgilerinize sunar, keyifli ve başarılı bir dönem dileriz.

  ODTÜ Mezunları Derneği

 • BİLKENT- İNCEK Bulvarı Çevre Yolu Bağlantısı ihalesi iptali

 • HİMMET ŞAHİN’İ, ARAMIZDAN AYRILIŞININ BEŞİNCİ YILINDA ANIYORUZ!

  2006- 2016 tarihleri arasında 10 yıl boyunca ODTÜ Mezunları Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yapan Himmet Şahin(EDS’83)’i, 3 Ekim 2016’da aramızdan ayrılışının beşinci yılında mezarı başında ve ODTÜ YOLU paneliyle saygıyla anıyoruz.

  ODTÜ değerlerine bağlılığı, mücadeleci kişiliği ve çalışma azmi ile Derneğimize ve ODTÜ Bileşenlerine büyük emek veren Himmet Şahin, ODTÜ’lülük bilinci içinde, zor dönemlerde ODTÜ Mezunları Derneği’nin kamuoyunda saygın bir konum elde etmesinde büyük katkılarda bulunmuştur.

  3 Ekim 2021 PAZAR günü, 2013 yılında büyük bir ağaç kıyımı ile yapılan ODTÜ yoluna karşı verdiği mücadeleyi ve bu önemli konuya ışık tutacak süreci konu alan “ODTÜ YOLU: KESİLEN AĞAÇLARI VE HİMMET HOCAMIZI ANIYORUZ” paneli ile mezarlık anmasından sonra Vişnelik’te bir araya geleceğiz.

  PROGRAM

  12:00 – Dernekten Mezarlığa Gidiş*

  12:30 – Mezarlık Anması

  14:00 -15:00 Vişnelik’te “ODTÜ YOLU: KESİLEN AĞAÇLARI VE HİMMET HOCAMIZI ANIYORUZ” konulu panel

  Konuşmacılar:  Prof. Dr. Tarık Şengül ve Dr. Erhan Karaesmen

  Moderatör: Baki Arslan

  *Mezarlık anması için saat 12.00’de Derneğimizden servis kaldırılacaktır.

  Saygılarımızla

  ODTÜ Mezunları Derneği

  NOT: Himmet Şahin’in, ODTÜ ailesine katkıları nedeniyle anısı için Derneğimiz tarafından hazırlanan “ODTÜ’nün Sönmeyen Ateşi: Himmet Şahin” Belgeseline aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

  https://youtu.be/qaf7HlR5wqM

 • ODTÜ MD MARATON ÇALIŞMA GRUBU BURS İÇİN KOŞUYOR!

  ODTÜ ailesiyle birlikte N Kolay 43. İstanbul Maratonu’nda birlikte koşalım!

  ODTÜ Mezunları Derneği formalarımızla Asya’dan Avrupa’ya hep birlikte geçelim; yürüyelim, koşalım, fotoğraf çekelim.

  Boğaziçi manzarasının keyfini ve bir spor organizasyonuna katılmanın mutluluğunu yaşarken, attığımız her adım ODTÜ öğrencileri için burs olsun.

  İstanbul’da 7 Kasım 2021’de düzenlenecek İstanbul Maratonu’nda, 15 km ve 42 km kategorilerine katılacak, 2017 ve 2018 yılında katıldığımız İstanbul Maratonu’ndaki sayımızı arttırarak yolumuza devam edeceğiz. 2019 yılından sonra tekrar burs verebilmek için sizleri bize destek vermeye çağırıyoruz.

  Son Kayıt Tarihi: 15 Ekim 2021

  *Salı ve Perşembe günleri saat 19:00’da Cumartesi günleri saat 09:00’da ODTÜ Büyük Spor Salonunun önünde toplanıp, birlikte koşuyoruz.

  Saygılarımızla

  ODTÜ Mezunları Derneği

 • VİŞNELİK’TE İHTİYAR HEYETİ KONSERİ

  “İhtiyar Heyeti”  23 Eylül 2021 Perşembe günü Vişne Bahçesi’nde sizlerle olacak. Saat 20:15’te başlayacak olan etkinlik için biletleri etkinlik öncesi kapıdan temin edebilirsiniz.

  Tüm üyelerimizi ve dostlarını bekliyoruz.

  İHTİYAR HEYETİ

  Tarih: 23 Eylül 2021 Perşembe

  Kapı Açılış: 19:00

  Konser Saati: 20:15

  Yer: Vişne Bahçesi

  *Etkinlik Girişi: 40.00 TL. (1 İçecek Dahil)

  Saygılarımızla

  ODTÜ Mezunları Derneği

 • VİŞNELİK’TE ANNIE MÜZİKALİ ÇOCUK OYUNCU SEÇMELERİ

  Annie Müzikali İstanbul ve İzmir’den sonra Ankaralı sanatseverlere perdelerini açmaya hazırlanıyor. Çocuk oyuncu seçmeleri ve provalarına ev sahipliği yapacağımız projenin ayrıntılarını aşağıda bulabilirsiniz.

  Amerika, İngiltere, Avustralya başta olmak üzere dünyanın onlarca ülkesinde 50 yıldır oynanan, defalarca Hollywood’da filmleri çekilmiş, onlarca ödül alarak, on binlerce kez izlenmiş bu dev eser Mozart PSM tarafından ülkemizde de 2018’den beri kapalı gişe oynamaktadır.

  Müzikalin Ankara turnesi 8-16 yaş çocuk oyuncu seçmeleri ve provaları ODTÜ Mezunları Derneği Vişnelik tesislerimizde gerçekleştirilecektir. Seçilen çocuk oyuncular 8 ay süreyle koro, dans ve tiyatro eğitimi alacaklardır ve yetişkin oyuncular ve opera sanatçılarıyla oyun provalarını gerçekleştireceklerdir. Bu sürenin sonunda eser Ankara seyircisiyle buluşacaktır.

  ANNIE MÜZİKALİ ÇOCUK OYUNCU SEÇMELERİ

  Eğitmenler: Mozart Akademi Kadrosu

  Seçme Tarihi: 9 Ekim 2021

  YER: Koçumbeli Salonu

  Eğitim ve prova günleri ve saatleri: 16 Ekim 2021’den itibaren her Cumartesi 14:00-17:00

  *Elemeleri geçen çocuk oyuncu sayısının yeterli olması durumunda proje hayata geçirilecektir.

  **Katılım kontenjan ile sınırlı olup, son başvuru tarihi 8 Ekim 2021 Cuma günüdür.

  Ayrıntılı bilgi için +90 506 399 78 59 numaralı telefondan arayabilir, başvurularınızı http://www.annieturkiye.com adresi üzerinden yapabilirsiniz.

  Saygılarımızla

  ODTÜ Mezunları Derneği

 • VİŞNELİK’TE YILDIZLARIN ALTINDA SİNEMA KEYFİ!

  Bir zamanların vazgeçilmez eğlence kaynağı açık hava sinemaları sizleri Vişnelik’te ağırlıyor.

  Geçtiğimiz yıllarda yoğun ilgi ile karşılanan film şölenimiz, 2. Dünya Savaşını kendine has bir dille yorumlayan Ernst Lubitsch’in 1942 yapımı “Olmak ya da Olmamak” / “To Be or Not to Be” filmiyle devam ediyor.

  Tüm inceliği ve güzelliğiyle hafızalarınızda yer alan yazlık sinema fotoğraflarınıza yenilerini eklemek üzere sizleri Vişne Bahçesi’ne davet ediyoruz…

  Program

  Tarih: 20 Eylül Pazartesi

  Yer: Vişne Bahçesi

  Saat:  20:00

   

  KÜNYE

  Yapımı: ABD

  Tür: Komedi, Dram, Savaş

  Süre: 99 Dk.

  Yönetmen: Ernst Lubitsch

  Oyuncular: Robert Stack, Carole Lombard, Sig Ruman

  Senaryo: Edwin Justus Mayer

   

  Saygılarımızla

  ODTÜ Mezunları Derneği

 • Orta Doğu’daki Gelişmeler ve Mülteci Sorunu Paneli

   

   

  18 Eylül 2021 Cumartesi günü 15:00 -17:00 saatleri arasında Vişnelik Tesislerinde Sosyal Araştırmalar Vakfı ve ODTÜ Mezunları Derneği’nin ortak olarak organize ettiği “Orta Doğu’daki Gelişmeler ve Mülteci Sorunu” konulu panel gerçekleşecektir.

  Katılımcılar:
  Doç. Dr. Alanur Çavlin – Akademisyen
  Ercüment Akdeniz – EMEP Genel Başkanı
  Deniz Zeyrek – Gazeteci

  Moderatör:
  Bedahet Tosun

  Panelde görüşmek üzere.

   

  Saygılarımızla

  ODTÜ Mezunları Derneği

 • ODTÜ İİBF Dekan Ataması Hakkında

  ODTÜ Mezunları Konseyi olarak, İİBF Dekan ataması süreciyle ilgili edindiğimiz bilgileri ve süreç hakkındaki görüşlerimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.

  Prof. Dr. Ramazan Sarı’nın emekliye ayrılmasının ardından, 5 Mayıs 2021 tarihinde Rektörlük tarafından öğretim üyelerine iletilen duyuru ile ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi için dekan arama süreci başlamıştır. İİBF, üniversite geleneklerini/teamüllerini gözeterek dekan belirleme sürecinde Eğilim Yoklama Komisyonu kurmuştur. Komisyon tarafından Eğilim Yoklama Takvimi 14 Mayıs 2021 tarihinde tüm fakülte öğretim üyeleri ile paylaşılmıştır. Sürecin üniversite yönetimi ile koordinasyon içinde yürütülmesi için de Rektörlük yetkililerinin sürecin bir parçası olması talebi Rektörlük makamına iletilmiştir. Ancak bu talebe herhangi bir yanıt alınamamıştır. Komisyon, sürecin şeffaf, demokratik ve katılımcı bir şekilde gerçekleşmesi için üzerine düşen tüm sorumluluğu yerine getirmiştir.

  18 Mayıs 2021 tarihinde yapılan oylamaya, oy kullanabilecek 81 öğretim üyesinden 73’ü katılmıştır. %90’lık katılım oranı İİBF tarihinde bir ilktir. Oylamaya katılan öğretim üyelerinin 64’ünün oyu ile yani %87’lik destek ile Erkan Erdil fakülte dekanı olarak kabul görmüştür. Bu süreç devam ederken, üniversitenin gelenekleri göz ardı edilerek Fakülte süreçlerine dahil olmayan Prof. Dr. Feride Pınar Acar’ın, başvurusunu Rektörlüğe ilettiği Rektörlüğün 20 Mayıs 2021 tarihli açıklamasından anlaşılmaktadır. 09.09.2021 tarihinde Rektörlük tarafından yapılan bilgilendirme ile Feride Pınar Acar’ın YÖK tarafından asaleten Dekanlığa atandığı paylaşılmıştır.<br>Üniversite teamülleri ve demokrasinin gereği doğrultusunda, fakültenin Erkan Erdil yönündeki güçlü iradesinin Rektörlük tarafından YÖK ile paylaşılması beklenmektedir. Ortaya çıkan sonuç sebebiyle, Rektörlük makamının bu beklentiyi karşılayacak bir tutum almadığı konusunda endişe duymaktayız.

  Özerk üniversite, özgür bilimsel eğitim imkanlarının geliştirilmesi hem üniversitemiz hem de ülkemiz için elzemdir. Bu alanlarda atılan her geri adım, yapılan her karşı müdahale toplumu karanlığa mahkûm edecek sürecin önünü açmaktadır. Üniversitemizde bu tür müdahaleleri kabul etmemiz mümkün değildir.

  Üniversitelere saldırıların arttığı, akademinin tamamen karanlığa gömülmeye çalıştığı bu dönemde; ODTÜ İİBF Dekanlığı gibi önemli bir sorumluluğu almaktan kaçınmayan Erkan Hocamızın yanındayız.

  ODTÜ Mezunları Konseyi olarak; Sayın Feride Pınar Acar’ın görevi iade etmesini bekliyor, fakültenin iradesine saygı duyularak bir an önce Erkan Hocamızın Dekanlık görevine atanmasını talep ediyoruz.
  Üniversitemizin tüm bileşenlerinin üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini önemli buluyor, sürecin takipçisi olduğumuzu bildiriyoruz

  Üniversitelerin özerkliğini, özgür bilimsel eğitimi savunmaktan vazgeçmeyeceğiz.

  ODTÜ Mezunları Derneği

  Adana ODTÜ Mezunları Derneği

  Antalya ODTÜ Mezunları Derneği

  Bodrum Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mezunları Derneği

  ODTÜ Bursa Mezunları Derneği

  ODTÜ Ege Mezunları Derneği

  ODTÜ Eskişehir ve Çevresi Mezunları Derneği

  ODTÜ Mezunları Gaziantep Derneği

  İstanbul ODTÜ Mezunları Derneği

  Kayseri ODTÜ Mezunları Derneği

  Kocaeli ODTÜ Mezunları Derneği

  Kıbrıs Türk ODTÜ Mezunları Derneği

  Mersin ODTÜ Mezunları Derneği

  Samsun ODTÜ Mezunları Derneği

 • Komisyon ve Kulüplerin Dönem Çalışmaları Devam Ediyor!

  ODTÜ Mezunları Derneği 2021-2022 dönemi komisyon ve kulüplerin toplantı tarihleri aşağıda paylaşılmıştır.


  Komisyonlar
  Engelsiz Yaşam Komisyonu: 23.12.2021 – Perşembe 20.00 online
  Güncel Tartışmalar Komisyonu: 01.02.2022 – Salı 20:00 online
  Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu: 02.02.2022 – Çarşamba 20:30 online
  Ekoloji Komisyonu: 24.01.2022 – Perşembe 21:00 online
  Yurt Dışı Eğitim ve Yaşam Destek Komisyonu: 10.03.2022 – Perşembe 22.00 online
  Sürdürülebilirlik ve Geri Dönüşüm Komisyonu: 31.03.2022 – Perşembe 21:00 online
  Eymir ve ODTÜ Doğasını Koruma Komisyonu: 25.05.2022 – Çarşamba 19:00 online
  Enerji Komisyonu: 31.05.2022 – Salı 20:00 online
  Kulüpler
  Satranç Kulübü: 17.09.2021 – Cuma 20:00
  Tarih Söyleşileri Kulübü: 03.12.2021 – Salı 20:00 online
  Gösteri Sanatları Kulübü: 05.03.2022 – Cumartesi 14:00 yüz yüze
  Koleksiyon Kulübü: 14.04.2022 – Perşembe 21:00 online
  Sinema Kulübü: 21.04.2022 – Perşembe 20:00 online
  Gezi Kulübü: 09.05.2022 – Pazartesi 19:00 online
  Edebiyat Kulübü: 17.05.2022 – Salı 19:30 online
  Briç Kulübü: 31.05.2022 – Salı 19:00 yüz yüze
  Felsefe Kulübü: 02.06.2022 – Perşembe 19:30 yüz yüze

   

  Toplantılara dair ayrıntılı bilgiler daha sonra paylaşılacaktır.
  Katılımınızı dileriz.
  Saygılarımızla
  ODTÜ Mezunları Derneği
Başa dön tuşu