Ay: Mayıs 2019

 • Sinan Cemgil’i Sevgi ve Özlemle Anıyoruz

 • Koleksiyon Kulübü 85. Buluşma: ‘‘Ankara’da Ticari Yaşam ve ‘Osman Darcan Fotoğrafhanesinden’ Örnekler“ Sergisi ve “Osmanlı Dönemi’nde Ankara’da Ticari Yaşam ve Ankara Hanları” Sunumu

  Osmanlı Devleti’nin ilk yıllarında Ankara ekonomisi, özellikle Ankara’ya bağlı köylerde sürdürülen tarımsal ve hayvansal üretim temelinde şekillenmişti. Sonraki yıllarda şehirde küçük el sanatları merkezli olarak sanayi tipi üretim ve ticaret gibi ekonomik alanlar da gelişmeye başladı. Ankara’da sanayi tipi üretimin dericilik ve dokumacılık temelinde şekillendiğini biliyoruz. Ankara dokumacılığının temelini, Ankara’ya özgü tiftik keçisi yünlerinden üretilen sof ve şal kumaşları oluşturuyordu.

  Tarım ve sanayinin yanı sıra Ankara ekonomisinin üçüncü dayanağının ticaret olduğu söylenebilir. Ankara’da hemen her türlü ihtiyaç maddesinin alım ve satımını yapan geniş bir esnaf grubu bulunuyordu. Bu esnaflar kökleri Ahilik döneminden gelen belli bir teşkilat sistemine göre örgütlüydüler. Şehir içi gereksinimleri karşılamaya yönelik faaliyet gösteren küçük esnafla birlikte Osmanlı Devleti sınırları içinde şehirlerarası ticaret yapan daha gelişmiş tüccarlar da vardı. Bunların yanı sıra tiftik ürünleri satışının yükseldiği yüzyıllarda uluslararası ticaret yapan genellikle Gayrimüslim kökenli büyük tüccarların da ortaya çıkmaya başladığını görmekteyiz.

  Ticaretle birlikte alışverişin daha güvenli bir şekilde yapılabileceği mekânsal arayışlar pazar yeri ve çarşı gibi birliktelikleri hazırlamıştır. Osmanlı Devleti döneminde Anadolu’nun çoğu yerinde örneklerini gördüğümüz hanlar ve bedestenler, bu süreç içerisinde ticari ve konaklama amaçlı yapısal mekanlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

  ODTÜ MD Koleksiyon Kulübü ve BAFKAD Başkent Filateli Koleksiyon ve Kent Araştırması Derneği üyeleri Mehmet Akan ve Uğur Kavas’ın koleksiyonlarından derlenen sergide Ankara ticari yaşamından kesitler ve bir Ankara fotoğrafçısı olan “Osman Darcan Fotoğrafhanesinden” örnekler sergilenmektedir. Toplantımızda ise Kulüp üyemiz Yavuz İşcen dostumuz “ Osmanlı Dönemi’nde Ankara’da ticari yaşam ve Ankara Hanları” konulu bir konuşma yapacaktır.

  Ankara hakkında birçok bilmediğimiz konu ile bilginin paylaşılacağı toplantımıza ilgi duyan ve katılmak isteyen tüm üyelerimizi ve dostlarımızı, çocukları ile birlikte 11 Haziran 2019 Salı saat 19.30’da Salon 56’da yapılacak toplantımıza bekliyoruz.

  Saygılarımızla,
  ODTÜ Mezunları Derneği

 • Davet

  Değerli üyelerimiz,

  Belediye Yasasının 41. maddesi gereği Yerel Yönetim seçimlerini takip  eden altı ay içerisinde Belediyelerin “ilgili döneme ait Stratejik  Planlarını” katılımlı yöntemler de kullanarak hazırlamaları gerekmektedir.

  Konu ile ilgili çalışmalarda Çankaya’lıların etkilerini arttırmak adına  Çankaya Kent Konseyi bir Çalışma Grubu oluşturarak Çankaya’daki  derneklerden ilgili çalışmalara destek vermelerini istemiştir.

  Üyelerimiz arasında “Stratejik Planlama” süreçlerinde tecrübeli olan söz  konusu çalışma grubuna katılarak katkı sunabilecek olan üyelerimizin  isimlerini 12 Haziran tarihine kadar odtumd@odtumd.org.tr adresine
  iletmeleri önemle rica olunur.

  Saygılarımızla,
  ODTÜ MD Yönetim Kurulu

 • ODTÜ Mezunları Derneği Tenis Kültür Yaz Tenis Okulu programı başlıyor!

  Tenis Kültür’ün, 5-10 yaş arası çocuklara yönelik düzenlediği Yaz Tenis Okulu, 17 Haziran 2019 Pazartesi günü başlıyor!

  Kendi yaş gruplarında deneyimli, uzman ve diplomalı antrenörler eşliğinde yapılan dersler, hafta içi her gün saat 09.00-12.00 saatleri arasında gerçekleştirilecektir.

  Program yaz dönemi boyunca 11 hafta sürecektir. Gruplara sınırlı yaş grubu ve sınırlı sayıda öğrenci alınacaktır (5-7 yaş grubuna 10, 8-10 yas grubuna 10 kişi alınacaktır).

  Yaz dönemi sonunda bu eğitimi alan oyuncular içerisinden TENİS KÜLTÜR KULÜBÜ performans takımı gruplarına seçmeler yapılacaktır.

  Bilgi ve Kayıt için; 0507 429 80 05/ Aziz Suat Çelik

   

  Saygılarımızla,
  ODTÜ Mezunları Derneği

 • BİLGİLENDİRME: ODTÜ Mezunları Derneği Araç Pulu

  Sayın Üyemiz,

  Derneğimizde gerçekleşen şenlik, konser gibi etkinliklerde otoparkımızdaki yoğunluk nedeniyle yaşanan soruna çözüm amacıyla “ODTÜ Mezunları Derneği araç pulu” hazırlanmıştır.

     Siz değerli üyelerimizin yoğun günlerde otopark kullanımında güvenlik geçişlerinde sorun yaşamaması için  araç pulunuzu Dernek İdari Birim ve Ön Büro’dan temin edebilirsiniz.

  Bilgilerinize sunarız.

  Saygılarımızla,
  ODTÜ Mezunları Derneği

 • Şeker Bayramınız Kutlu Olsun!

  Değerli Üyelerimiz, 

  Vişnelik Tesisi’miz İdari Ofis dışında bayramın 1. Günü (4 Haziran) öğlenden itibaren, bayramın 2. ve 3. Günü (5-6 Haziran) tüm gün, Spor Merkezi’miz bayram boyunca (4-5-6 Haziran) 12.00- 20.30 saatleri arasında hizmet vermeye devam edecektir.

  Sağlık, mutluluk ve barış dolu nice bayramlar dileriz.

   

  Saygılarımızla,
  ODTÜ Mezunları Derneği

 • PANEL: Eymir Gölü ve Çevre Sorunları

  Eymir ve ODTÜ Doğasını Koruma Komisyonu’muzun düzenlediği ‘‘Eymir Gölü ve Çevre Sorunları’’ paneline davetlisiniz.

  Ankara’nın önemli sulak alanlarından olan Mogan ve Eymir Gölleri biyolojik çeşitliliğin en yüksek olduğu ekosistemlerdir. Dolayısıyla, korunması gereken önemli doğal kaynaklardır. Bu bağlamda, Eymir Gölü’nün sorunları ve tarımsal faaliyetlerin gölü nasıl etkilediği yönünde bilgi aktarımı ve değerlendirmesi ‘Eymir Gölü ve Çevre Sorunları’ panelinde yapılacaktır.

  Prof. Dr. Meltem Yılmaz’ın kolaylaştırıcı olduğu,  Prof. Dr. Ruşen Keleş ve Prof. Dr. Cemal Taluğ’un konuşmacı olduğu panelimizde; Eymir Gölü’nün sorunlarını, tarım ve gıda etiği başlıklarını konuşacağız.

  İlgili tüm üyelerimizi bekleriz.

  Saygılarımızla,
  ODTÜ Mezunları Derneği

  Kolaylaştırıcı: Prof. Dr. Meltem Yılmaz

   

  Konuşmacılar: 

  Prof. Dr. Ruşen Keleş –  Eymir Gölü’nün Sorunları

  Prof. Dr. Cemal Taluğ –  Tarım ve Gıda Etiği

  Tarih: 1 Haziran 2019 Cumartesi

  Saat: 15.00

  Yer: Salon 56

 • ODTÜ’lüler Bülteni’nin Yeni Sayısı Çıktı

  ODTÜ Mezunları Derneği’nin yayın organı ODTÜ’lüler Bülteni’nin Örgütlenme ve Dayanışma konulu 290. sayısı çıktı. ODTÜ’lüler Bülteni, yeni sayısının ön kapağında Gezi Direnişi’nde yitirdiğimiz yoldaşlarımızı, arka kapağında ise darağacına verdiğimiz üç fidanı andık. Unutmayacağız, unutturmayacağız!

  **********

   

  Bülten’de bu ay neler var dersiniz?

  • Genel Kurul’un Ardından – Yönetim Kurulu
  • Runatolia 2019’un Ardından – ODTÜ MD Maraton Çalışma Grubu
  • İstismara Karşı Farkındalık – Çocuk Komisyonu
  • Endüstriyel Mirasa Bakış – Rahmi Koç Müzesi Müdürü Mine Sofuoğlu
  • Postmodern Durum – Mustafa Özgüç
  • Küba Büyükelçisi ile Söyleşi – “Küba Devrim Demektir” – Gamzegül Aykanat
  • Ertuğrul – Mete Mutlu
  • Durkan Barutçu ile Söyleşi – 1964 Çeşme Stajı – Gamzegül Aykanat
  • Kavuşma – Timuçin Berk Atalay
  • ODTÜ Öğrenci Tarihinden Belgeler – 1 – “Devrimci Mühendis ve Mimarları Bekleyen Görevler” – M. Bülent Varlık
  • Tarih Boyunca 1 Mayıs – İşçinin Emekçinin Bayramı
  • Gezi Notları – A. İrfan Türkkolu
  • Gezi Direnişi’nde ODTÜ – Mert Karamancı
  • Bir Grevi Hatırlamak – 1963 Kavel – Zafer Aydın
  • Dayanışma ve Geleceğe Miras – Ercüment Alptekin
  • Popülizm, Ne Yapmalı – Bülent Şentürk
  • Sistem Muhalifi Yönetmen Ken Loach – Neşe Ürel
  • Örgütlenme ve Dayanışma – Orta Doğu Öğretim Elemanları Derneği
  • Örgütlüyüz, Öyleyse Güçlüyüz – Burçak Özoğlu
  • ODTÜ’de Neler Oluyor? – Ulaş Yaprak
  • Seben – M. Bülent Varlık
  • Başka Dünyaların Prensi: Küçük Prens – İbrahim Berksoy
  • Turandot, Puccini, Ankara Operasında – Haluk Direskeneli

   

  ODTÜ’lüler Bülteni’nin 290. Sayısı için tıklayınız

  Bültenimize sizler de katkı sağlayabilirsiniz

  basinyayin@odtumd.org.tr0312 286 79 79 / 1127

  Önümüzdeki aylarda işlenecek dosya konuları: İklim Değişikliği, Eğitim, Enerji

   

 • ODTÜ Mezunları Türk Müziği Korosu Konserine Davetlisiniz!

  ‘‘AL SAZINI SEN SEVDİCEĞİM ŞEN HEVESİNLE

  ÇAL SÖYLE BENİM ŞARKIMI SEVDALI SESİNLE’’

   

  ODTÜ Mezunları Türk Müziği Korosu, Şefleri Tahir Aydoğdu yönetiminde, 2019 yılının bahar konserinde, ‘Bimen Şen Şarkıları’ndan oluşan bir repertuvarla karşınızda olacak.

   

  Tüm üyelerimizi bekliyoruz.

  Saygılarımızla,

  ODTÜ Mezunları Derneği

   

  Tarih: 26 Mayıs 2019 Pazar

  Saat: 16.30

  Yer: Özel Tevfik Fikret Okulları Konser Salonu

  (Mustafa Kemal Mahallesi 2118. Cad. No.6-Ankara)

  Fiyat: 10 TL

   

  ODTÜ Mezunları Türk Müziği Korosu’nun konser gelirleri, kurulduğu günden bu yana, derneğimizin Burs Fonu’na aktarılmaktadır.

   

  Not: Konser biletlerinizi ODTÜ Mezunları Derneği Vişnelik Tesisi Ön Büro’dan, korodaki yakınlarınızdan ve konser günü saat 15.30’dan itibaren konser salonunda açılacak standımızdan temin edinebilirsiniz.

   

 • Sinema Kulübü: Kazım Belgeseli

  Sinema Kulübü’nün mayıs ayı buluşması 28 Mayıs 2019 Salı Günü, saat 19.30’daKoçumbeli Salonu’nda yapılacaktır. Buluşmada; Doç. Dr. Dilek Kaya’nın, 2018 TRT Belgesel Yarışması’nda Ulusal Profesyonel Kategori T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Ödülü’nü alan ‘‘Kazım’’ belgeselini kendisiyle birlikte izleyeceğiz.

  Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dilek Kaya, 2016 yılının haziran ayında, Halkapınar semtinde kurulan bitpazarından 1970’li yılların başında yazılan mektuplar, aynı kişiye ait not defteri ile öğrenci kimliğini 5 TL ödeyerek satın aldı. Mektupların merkezinde ailesi İzmir’de yaşayan, 18-19 yaşlarında, Ankara Fen Lisesi Mezunu, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi 1’inci Sınıf Öğrencisi Kazım Küçükalp adlı müzik ve spor meraklısı, çok yönlü genç yer alıyordu. Bir mektupta gencin, arkadaşları tarafından Artvin Kaçkarlar Altıparmak Dağları’na yapılacak tırmanışa davet edildiğini okuyan Kaya, internette yaptığı araştırmada Kazım Küçükalp’in ODTÜ Dağcılık Kulübü ile katıldığı o tırmanışta kaza geçirdiğini ve Türkiye’nin dağ kazalarında ölen 3’üncü kişisi olduğunu öğrendi.

  Kazım’ın hikayesinden çok etkilenen Kaya, “Bu hayatın ona bir borcu var” diyerek, ağabeyine, dağ çıkışına katılan kişilere, mektupların hayattaki sahiplerine ulaştı ve çektiği “Kazım” belgeseliyle gencin hikayesini ölümsüzleştirdi.

  İlgili tüm üyelerimiz ve misafirleri davetlidir.

  Saygılarımızla,

  ODTÜ Mezunları Derneği

Başa dön tuşu