Ay: Kasım 2018

 • Koleksiyonerlerle Buluşma: “Bir Tutkunun Hikayesi”

  ODTÜ Mezunları Derneği Koleksiyon Kulübü olarak, koleksiyon kültürünün tanınması ve yaygınlaştırılması, özellikle de genç neslin bu konuya ilgisini çekmek ve sevdirmek amacıyla Gökyay Vakfı Satranç Müzesi ile işbirliği yaparak,  6 ay süreli bir projeye gecen ay başlamıştık. “Bir Tutkunun Hikayesi” başlıklı sohbet toplantılarımız ayda bir gerçekleşmekte. Birbirinden ilginç kültürel birikim ve koleksiyonun tanıtılacağı ve sohbet edileceği etkinliğimizin ikincisi 1 Aralık 2019 Cumartesi saat 18.00-19.00 arasında Gökyay Vakfı Satranç Müzesinde gerçekleşecek. Konuşmacımız Kulüp üyemiz Haldun Özüdoğru “Cumhuriyet Dönemi Banknotları” konusunda bilgi verecek ve koleksiyonunu tanıtacak.

  ETKİNLİK TAKVİMİ

  2. 1 Aralık 2018 Cumartesi 18.00-19.00

  Haldun Özgümüş “ Cumhuriyet Dönemi Banknotları”

  3. 19 Ocak 2019 Cumartesi 18.00-19.00

  Gencer Atlagan “ Kalemin Yolculuğu”

  4. 16 Şubat 2019 Cumartesi 18.00-19.00

  Şaner Alap “ Matematik Tarihi ve Hesap Aletleri”

  5. 16 Mart 2019 Cumartesi 18.00-19.00

  Arif Künar “Don Kişot’un Dünyası”

  6. 13 Nisan 2019 Cumartesi 18.00-19.00

  Bülent Yılmazer “ Kanatlı Bir Gençlik Yaratmak”

   

  *Etkinlik ücretsiz olup, katılım için müze giriş bileti alınması gerekmektedir.

   

  ADRES: 

  Gökyay Vakfı Satranç Müzesi

  Sakarya Mahallesi, Hamamarkası Basamaklı Sokak

  No: 3 06230 Altındağ / Ankara adresinde bulunmaktadır.

  Koleksiyona, tarihe, sanata ve kültürel değerlere ilgi duyan tüm dostlarımızı, karşılıklı sohbet edeceğimiz toplantılarımıza bekliyoruz.

   

  Serdar Bozkurt

  ODTÜ MD Koleksiyon Kulübü

  2018-2019 Dönem Başkanı

 • ODTÜ Öğrencisi İrem Kütük’ü Unutmayacağız

  26 Kasım 2018 pazartesi günü öğlen saatlerinde, Üniversitemiz A4 kapısı yolunda, ihmal olduğu açık olan, elim bir trafik kazası sonucu Psikoloji bölümü son sınıf öğrencisi İrem Kütük’ün hayatını kaybetmesinden dolayı derin bir üzüntü duymaktayız.

  Bu nevi kazaların tekrarının yaşanmamasını umut ederek, hayatını kaybeden öğrencimizin yakınlarına, ailesine ve tüm ODTÜ öğrencilerine sabır ve başsağlığı diliyoruz.

  ODTÜ MEZUNLARI DERNEĞİ
  YÖNETİM KURULU

 • Derneğimizde Satılan Kitaplar Hakkında

  Derneğimizin kitap satışları, zenginleşen çeşitleri ile Köşem Market’te satılmaya devam etmektedir.

  Bilgilerinize sunarız.

  Saygılarımızla,

  ODTÜ Mezunları Derneği

 • Yerel Seçimler Yaklaşırken Kadınların Talepleri

  Kadınlar yaşadıkları kentlerle nasıl bağ kuruyorlar? Her sınıftan, her kültürden kent sakini kadınların, kentlerde yaşadıkları sorunlar ve kentlerden beklentileri nelerdir? Daha yaşanabilir kentler nasıl inşa edilir? Yaşadığımız kentler kadın eli değen, kadın sözü geçen kentlere nasıl dönüşür?

  ODTÜ Mezunları Derneği ve Uçan Süpürge Vakfı işbirliği ile düzenlenecek olan söyleşide, bu soruların cevaplarını hep birlikte arayacağız.

  Bununla da yetinmeyip yerel yönetimler seçimleri öncesi oy isteyen politikacılara bir talep listesi hazırlayacağız.

  Çözüme doğru bir adım da beraber atalım istiyoruz.

  Yanımızdaki koltuk sizin için; 28 Kasım 2018 Çarşamba akşamı, saat 19.00’da Vişnelik Salonu’na bekliyoruz.

  PROGRAM

  Konuşmacı: Funda Şenol Cantek
  Moderatör: Ayşe Füsun Gönül

  Tarih: 28 Kasım 2018 Çarşamba
  Saat: 19.00
  Yer: Vişnelik Salonu

  Saygılarımızla,
  ODTÜ Mezunları Derneği

 • ODTÜ MD Edebiyat Kulübü Toplanıyor: İmkansızın Şarkısı

  Edebiyat Kulübü 2018-2019 dönemi ikinci buluşmasına davetlisiniz!

  13 yıldır çalışmalarına devam eden kulübümüz, 27 Kasım 2018 Salı akşamı bir araya geliyor. Buluşmamızda Haruki Murakami’nin ‘‘İmkansızın Şarkısı’’ romanını paylaşıp, yorumlayacağız. Saat 19.30’da, Salon 56’da gerçekleşecek buluşmamıza herkesi bekliyoruz.

   

  Saygılarımızla,

  ODTÜ Mezunları Derneği

  *****************************************************

   

  2018-2019 ODTÜMD EDEBİYAT KULÜBÜ PROGRAMI

   

  2018-2019 Dönemi Edebiyat Kulübü Kitap Okuma Listesi

  02.10.2018 – Muhteşem Gatsby – Scott Fitzgerald

  27.11.2018 – İmkansızın Şarkısı – Haruki Murakami

  18 Aralık 2018- Attila İlhan- Erhan Karaesmen

  08.01.2019- Foucault Sarkacı-  Umberto Eco

  27.02.2019 – Küçük Prens- Antonie de Saint Exupery

  Mart 2019 – Bahar Kahvaltısı/ Edebiyat Sohbetleri

  03.04.2019 – Oblomov – İvan A. Gonçarov

  21.05.2019 – Deliliğe Övgü – D. Erasmus

   

  Psikolog- Yazar Şule ŞAHİN

  ODTÜ Mezunları Derneği Edebiyat Kulübü

  Kurucu ve Yöneticisi

   

 • Anma: 41 Yıl Sonra- 2 Aralık 1977

  1977 yılı başında Hasan Tan’ın rektör olarak atanmasıyla egemen güçler tarafından uygulamaya konulan; ODTÜ’yü değerlerinden koparma, teslim alma ve faşistleştirme programına karşı; devrimci öğrenciler olarak, öğretim üyelerimizle, çalışanlarımızla ve ailelerimizle dokuz ay boyunca direndik. Çok sayıda öğrenci arkadaşımız ve öğretim üyemiz, üniversitemize işçi olarak sokulan silahlı faşistlerin saldırısına uğradı, darp edildi, yaralandı. Öğretim üyelerimizin evleri, arabaları bombalandı. ÖTK Yönetim Kurulu üyesi Ertuğrul Karakaya, faşist saldırganlarla iş birliği yapan bir jandarma eri tarafından, A-1 kapısında, önce sırtından vurulup sonra da süngülenerek katledildi. Birçok arkadaşımız direniş sırasında hapislere düştü, on üç, on dört yıl cezaevinde kalanlar oldu. Göze göz, dişe diş dokuz ay sürdürülen bu mücadelenin sonunda, faşist saldırganlar üniversitemizi terk etmek zorunda kaldılar. Ama giderken, 2 Aralık 1977 günü, rektörlüğün çevresinde toplanan ODTÜ’lülere bomba attılar, kurşun yağdırdılar. Elliden fazla arkadaşımız yaralandı. Orada yaralanan öğrenci arkadaşımız İbrahim Baloğlu hastanede hayatını kaybetti.

   

  O günden sonra, 2 Aralık, biz ODTÜ’lüler için dayanışmanın, mücadelenin ve teslim olmamanın sembolü oldu. Her yıl olduğu gibi bu yıl da, 1 Aralık Cumartesi günü saat 15.00’de Vişnelik’te düzenlenecek forumda ve 2 Aralık Pazar günü saat 12.30’da, bombanın atıldığı yere dikilen 2 Aralık Anıtında yapacağımız törende, o onurlu direnişi ve yıllar boyu mücadele alanlarında kaybettiğimiz onlarca ODTÜ’lüyü bir kez daha hatırlayacağız, anılarına ve mücadelelerine saygılarımızı sunacağız.

  Üyelerimiz, ODTÜ’lüler ve ODTÜ dostları davetlidir.

  Saygılarımızla,

  ODTÜ Mezunları Derneği

  PROGRAM

   

  FORUM

  Tarih: 1 Aralık 2018, Cumartesi

  Saat: 15.00

  Yer: Vişnelik Salonu

  **

  YEMEK

  Tarih: 1 Aralık 2018, Cumartesi

  Saat: 19.00

  Yer: Restoran

  *******

  ANMA

  Tarih: 2 Aralık 2018, Pazar

  Saat: 12.30

  Yer: 2 Aralık Anıtı- ODTÜ

  *12.00’da derneğimizden servis kaldırılacaktır.

 • ODTÜ Siyaset Bilimi Topluluğu Sergi ve Söyleşisi

  ODTÜ Siyaset Bilimi Topluluğu’nun düzenlediği ‘‘Direnişin Hafızası: 70’li Yıllarda ODTÜ’’ sergisi ve Ahmet Asena’nın katılımıyla gerçekleşecek ‘‘ODTÜ Tarihinden Bir Ders: Hasan Tan Dönemi ve 9 Aylık Boykot’’ söyleşisini bilgilerinize sunarız.

  Sergi: Direnişin Hafızası: 70’li Yıllarda ODTÜ

  Tarih: 26-30 Kasım 2018

  Yer: İİBF- A Binası

  ***

  Söyleşi: ODTÜ Tarihinden Bir Ders: Hasan Tan Dönemi ve 9 Aylık Boykot

   

  Konuşmacı:  Ahmet Asena (ODTÜ ÖTK ’77-78)

  Tarih: 29 Kasım 2018, Perşembe

  Saat: 18.00

  Yer: Fizik P-1

 • Vişnelik’te Yılbaşı Programı

  Vişnelik yılbaşı eğlencesine yine damga vuracak bir organizasyonla misafirlerini ağırlamaya hazırlanıyor…

  31 Aralık gecesi “Şafak & Süleyman… Keman, Gitar ve sesleri ile iki ODTÜ’lüden bir Dünya Müzik” ile başlayıp “Elif Tecer & Fever Five” ile muhteşem bir gece geçirmeye ne dersiniz?

  Sabahın ilk ışıklarına kadar devam edecek olan sürprizlerle dolu bu mükemmel gecede siz değerli misafirlerimizi Vişnelik’in yenilenen leziz tatları ile karşılayacağız.

  Gecenin ilerleyen saatlerinde havuz başında ateş varilleri çevresinde Dj Performans eşliğinde sıcak şarap ve ekmek arası sucuk keyfi ile devam edeceğiz…

  Her yıl olduğu gibi bu yıl da yeni yıla unutulmaz anlarla girmek için sizleri ve sevdiklerinizi Vişnelik’e davet ediyoruz…

  Saygılarımızla,

  ODTÜ Mezunları Derneği

  Not: Yılbaşı programı biletlerimiz eğlence alanının konumuna göre fiyatlandırılmıştır. Oturma düzeni bilet alım önceliğine göre belirlenmektedir. Yerleşim planı üzerinden yerinizi seçip, biletlerinizi alabilirsiniz.

  Bilgi için: 0 530 610 64 27– 0 312 287 73 38/0 312 286 79 791152 – 1153  

  visnelik@odtumd.org.tr

 • Işık Ülkesi Likya Sunumu

  Etkinlikler Komitesi’nin her toplantısının ardından yapılmasına karar verilen gösteriler kapsamında önümüzdeki hafta Goncagül Özgit’in ‘‘Işıklar Ülkesi Likya’’ adlı sunumunu dinleyeceğiz.

  Bu coğrafyanın inceliklerini öğrenmek ve bu kültürü tanımak üzere; 28 Kasım Çarşamba günü, saat 19.30’da gerçekleştirilecek sunuma tüm üyelerimizi bekleriz.

  Özgürlükleri için savaşan onurlu, medeni, cesur ve kahraman bir halkın hüzünlü hikayesi…

  Işık Ülkesi anlamına gelen Likya, günümüz Teke Yarımadasını kapsar; Antalya’nın batı kesiminden başlar Muğla’nın güneydoğu ucunda sona erer. Gelin hep birlikte Antik Çağın onurlu insanlarının 3 büyük işgal karşısındaki inanılmaz duruşlarını seyredelim. Zeus ve Laodamia’nın oğlu, cesur Likya Kralı Sarpedon’u tanıyalım, Gök Titanları Koios ve Phoebe’nin kızı, vahşi doğa avcılık ve ay Tanrıçası Artemis ile müziğin, şiirin, güzel sanatların, güneşin ve ateşin Tanrısı Apollon’un anneleri Leto’nun hikayesine kulak verelim, kendini tanrılardan biri gibi gören Bellerophon’un hazin sonunu öğrenelim.

  Saygılarımızla,
  ODTÜ Mezunları Derneği

  *****

  Tarih: 28 Kasım 2018, Çarşamba
  Saat: 19.30
  Yer: ODTÜ Mezunları Derneği, Eymir Salonu

 • Proje Yönetimi Eğitimi

  ODTÜ Mezunları Derneği bünyesinde gerçekleştireceğimiz; 202 farklı ülkeye yayılmış yarım milyon üyesi ve 8/0.000’den fazla sertifikalı profesyoneliyle birlikte dünya üzerindeki en büyük uluslararası Proje Yönetimi organizasyonu olan PMI (Project Management Institute) tarafından verilen ve proje yönetimi disiplininin en çok kabul gören ve en prestijli sertifikasyonlarından biri olan PMP (Project Management Professional) Eğitimi’ne tüm üyelerimizi, mezunlarımızı ve ilgili yakınlarını davet ediyoruz.

  Saygılarımızla,
  ODTÜ Mezunları Derneği

  Program

  Eğitimci: Dr. Taylan Ulaş Evcimen, PMP®

  Eğitim Yeri: ODTÜ Mezunlar Derneği Vişnelik Tesisleri

  Eğitim Başlangıç Tarihi: 8 Aralık 2018, Cumartesi

  Eğitim Bitiş Tarihi: 23 Aralık 2018,Pazar

  Eğitim Süresi/ Günleri: 36 Saat/ Cumartesi, Pazar

  Son Kayıt Tarihi: 5 Aralık 2018, Çarşamba

  Eğitim Gün ve Saatler

  GÜN

  SAAT

  ARALIK

  Cumartesi 10:00-17:00

  8, 15, 22

  Pazar 10:00-17:00

  9, 16, 23

   

  KURS KATILIM ÜCRETİ:

  KP ÜYE:1700

  ÜYE: 1800

  MİSAFİR: 1900

  * Üye ve katkı paylı üyeler için ilan edilen ücretler aidat borcu olmayan üyelerimiz için geçerlidir.

  ** Eğitim, katılımcı sayısı minimum 8 kişi olması durumunda açılacaktır.

  ***  Eğitim sonunda 35 saat devamlılık sağlayanlara eğitim katılım belgesi verilecektir.

  Bu belge, PMP® sertifika sınavına başvuru için gereksinim olan 35 saat proje yönetimi eğitiminin tamamını karşılar niteliktedir.

  Proje Yönetimi Eğitimi içeriğine ulaşmak için tıklayınız

  Kayıt formu için tıklayınız

  (Kayıt formunu aşağıdaki adrese iletiniz.)

  Bilgi ve Kayıt içinetkinlik@odtumd.org.tr  0 312 286 7979/1124,

   

  EĞİTİMCİ HAKKINDA

  Dr. Taylan Ulaş EVCİMEN, İnş. Yük. Müh., PMP®

  Lisans(2002), Yüksek lisans(2005) ve Doktora(2012) eğitimlerini Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin İnşaat  Mühendisliği bölümünde tamamladı. Altyapı, üst yapı ve su yapıları alanında tasarım mühendisi olarak çalıştı.  Enerji alanında Türkiye’nin önde gelen yatırımcı firmalarının proje yönetim ofislerinde tasarım ve uygulama alanında mühendis, ekip lideri ve uzman görevlerinde bulundu. Müteahhit firmalarda yurt içi ve yurt dışında  tasarım koordinatörü, proje müdürü, proje yönetim ofisi müdürü pozisyonlarında görev yaptı.

  2015 yılında PMP belgesi alan Evcimen proje yönetimi, olgunluk modelleri, proje yönetimi olgunluğu, süreç iyileştirme, iş programlama, maliyet yönetimi, sayısal modelleme ve 2-D analiz üzerine çalışmakta; meslek odaları, dernekler ve üniversitelerde dersler, seminerler ve eğitimler vermektedir.

Başa dön tuşu