Ay: Mart 2018

 • ODTÜMD Edebiyat Kulübü Yedinci Buluşması

  Edebiyat Kulübü 10 Nisan 2018 Salı akşamı saat 19.30 da ünlü yazar Peyami Safa’nın unutulmaz romanı ‘‘Dokuzuncu Hariciye Koğuşu” romanını paylaşıp yorumlamak üzere bir araya geliyor.

  Harika romanlar, müthiş sunumlar ve doyumsuz edebiyat sohbetleri…
  Edebiyat herkese iyi gelir.

  Tüm üyelerimizi bekliyoruz.

  Saygılarımızla,
  ODTÜ Mezunları Derneği

  Tarih: 10 Nisan 2018 Salı
  Saat: 19.30
  Yer: ODTÜ Mezunları Derneği Vişnelik Salonu

  2017-2018 ODTÜMD EDEBİYAT KULÜBÜ OKUMA LİSTESİ

  24.10.2017-Huzursuzluğun Kitabı-Fernando Pessoa
  14.11.2017-Dövüş Kulübü – Chuck Palahniuk
  26.12.2017-Esir Şehrin İnsanları- Kemal Tahir
  16.01.2018-Satranç-Stephan Zweig
  13.02.2018-İki Şehrin Hikayesi-Charles Dickens
  13.03.2018-Bozkırkurdu ve Siddhartha-Herman Hesse
  10.04.2018-Dokuzuncu Hariciye Koğuşu-Peyami Safa
  15.05.2018-Decameron-Giovanni Boccaccio

  Psikolog- Yazar Şule ŞAHİN
  ODTÜ Mezunları Derneği Edebiyat Kulübü
  Kurucu ve Yöneticisi

 • Bozkırın denizcileri, bozkırı yeşertenlerle el ele: Yelkenlerimizi dostluğa açıyoruz

  YELKEN açıyoruz yepyeni bir dostluğa. Sloganımız bile hazır ‘Bozkırın denizcileri bozkırı yeşertenler ile el ele’. Denizciliğin tadı başka ama dostlarla daha da başka. OMD’li kadınlar ve erkekler haydi hep beraber yelkenci olalım.

  Peki, neden denizcilik neden yelken? Birlikteliktir yelkencilik, ruhtur, başarılı olmanın anahtarları vardır içinde. Gruba, dostuna güvenmeyi öğretir, hayattır kısaca. Bir zincirin taşıma gücünü en zayıf halkası belirler, işte yelkencilik bu en zayıf halkayı güçlendirme birlikteliğidir. Stres altında doğru karar verebilmeyi öğretir, sevk ve idareyi geliştirir, sorumluluk duygusunu arttırır.

  Ankara Yelken Kulübü namı diyar AYK, 2000 yılında sıvadı kollarını denizi olmayan Ankara’nın denize giden yolu olmaya. İnanması güç belki ama sporcu ve üye sayısı olarak Türkiye’nin en büyük  kulübünden biri AYK. Yat, optimist, Lazer, Pirat, katamaran, IOM gibi tüm federe yarışlarda düzenleyici ve katılımcı olarak bulunmakta ve bu yönde sporcularını eğitmektedir.

  Şimdi sıra bizde eğitimleri planlıyoruz OMD-AYK beraber Vişnelik’te. Bu eğitimler iki aşamada verilecek: ‘Teorik’ ve sonrasında ‘Pratik’ eğitimler.

  Teorik eğitimlerde denizciliği tanıtmadan başlamak üzere, denizde güvenlik, hayatta kalma, ilk yardım, ayrılma, seyir, yanaşma, halat ve düğümler ile Amatör Denizcilik Belgesi (ADB) alacak denizciler için sınava yönelik pratik bilgiler ve örnek soru çözümleri bulunmaktadır. Bunların yanı sıra Kısa Mesafe Telsiz Operatörlüğü (KMT) belgesi almaya yönelik derslerde eğitimin bir parçasıdır.

  Pratik eğitimler, teorik eğitimlerde öğretilen bilgilerin deniz üzerinde uygulamalı olarak gerçekleştirilmesini kapsamaktadır. Aşamalı olarak gerçekleştirilen pratik eğitimlerde ilk aşamada yelken üzerinde temel bilinmesi ve uygulanması gereken bilgiler uygulatılmakta olup sonraki aşamalarda kişinin tek başına denize açılabilmesini sağlayacak seviyede eğitimin kapsamı genişletilmektedir.

  Pratik eğitimler; kişilerin sosyal ve iş hayatındaki statülerini unutup, ekip içindeki yeni statülerine adapte olma ve ekip halinde uyumlu bir şekilde hareket ederek başarılı olmalarını sağlamaktadır. Bu da  kişinin özel hayatta veya iş hayatında ani gelişecek değişikliklere hızlı adapte olmasını sağlar.

  Denizci insan mutlu insandır, hayat doludur, kendi ışığıyla etrafındakileri de aydınlatan, teslim olmayan, mücadeleci ve hayatı yönetebilen insandır.
  Pruvamız neta, rüzgarımız kolayımıza ve yolumuz açık olsun.
  Şölen Şen (ME’83)

 • Ahmet Güven’in Biri Hiçbiri Sergisi Venedik’te

  Ankaralı sanatçı Ahmet Güven’in Aslı Kutluay ve Alessandro Fiorentino küratörlüğündeki “Biri, Hiçbiri” Sergisi, 1 Mart 2018 tarihinde açıldı. Sergi 31 Mart 2018 tarihine kadar Venedik Magazzino Galeri’de izlenebilecek.

  “Biri” ile ilk tanışma anı, bir karşılaşmadır. Elde ettiğimiz ipuçlarından yola çıkarak “ilk izlenim”in arkasında binlerce ruh hali ve farklı kimlik olabileceğini ve kişinin bu ilk izlenimden farklılıklar göstereceğini  biliriz.  Ahmet bu değişimin izini sürüyor; tıpkı günlük tutar gibi; doğum cüzdanı, vesikalıklar, askerlikten saklanan bir “Nişan Al” kâğıdı ya da aileden kalma sanat kitabı gibi, kendi hayatının gündelik akışında karşılaştığı sıradan nesneleri bir kompozisyonun parçaları olarak yerleştiriyor tekrar eden siyah zeminlere…

  Bu farklı, çeşitli ve cesaretli anlatım, sıradan ve çizgiselliğine hapsolmuş gibi algıladığımız hayatın, aslında buna sebep olan öğretilerin ve önyargıların birkaç boyut üstüne çıkmamızı sağlayıp kendimize ve biriktirdiklerimize yeniden önyargısız bambaşka bir açıyla bakabilmeyi öneriyor.

  Açılış sırasında Aslı Kutluay ve Alessandro Fiorentino; müzisyenler Sina Hakman ve Sadi Albağlı’nın doğaçlama müziğinde etkileşimli bir performans  gerçekleştirdiler. “Mektup Arkadaşı” adlı performans ”Biri Hiçbiri” sergisindeki  işlere de gönderme yaparak dünya üzerinde ego bariyerlerini yıkıp, kültür ve doğa değerlerine sahip çıkarak, farklı coğrafyalardaki insanların iletişim içerisinde olarak değer yaratabileceklerini ifade ediyor.

   

  Açılış: 1/3/2018 18:30
  Sergi: 1-31/3/2018 2018, Salı – Cumartesi / Tuesday – Saturday 11:00 – 18:00
  Adres: Magazzino Galeri 874 / Dorsoduro 30123 – Venice
  E-Mail: palazzocontarinipolignac@yahoo.com  / ask@aslikutluay.com
  Tel: +39 347 6484229 /+90 532 4567031

   

 • Sosyal Araştırmalar Çalışma Grubu Çalışmalarına Başlıyor!

  ODTÜ Mezunları Derneği Sosyal Araştırmalar Merkezi‘nin kuruluş çalışmalarının başladığını sizlerle paylaşmaktan onur duyarız.

  Saygılarımızla,
  ODTÜ Mezunları Derneği

  Çalışma grubu olarak başlayacağımız ve derneğimizi sosyal bilimler alanında bir merkez haline getirmek için çaba harcayacağımız çalışmalarımızda, öncelikle bizlere danışmanlık yapacak olan çok değerli hocalarımız Sayın;

  Aylin TOPALBesim Can ZIRHDoğan TILIÇEbru VOYVODAErkan ERDİL,Funda BAŞARANGalip YALMAN,  İlkiz ALTINOĞLU DİKMEERKorkut BORATAVMelda YAMANNecmi ERDOĞANÖmür BİRLERPınar BEDİRHANOĞLUSerap EMİL ve Tarık ŞENGÜL’e teşekkürlerimizi sunarız.

  Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mezunları Derneği’nin amacı dernek tüzüğünde;

  “Üyelerinin sosyal, kültürel, sportif, mesleki ve bilimsel yaşantılarına katkıda bulunmak, üyeler arasında dayanışmayı artırmak, iş olanakları sağlamak amacıyla çalışmalar yapmak, ÜNİVERSİTE’nin, ÖĞRENCİ’lerin ve MEZUN’ların sorunları ile ilgilenmek, Atatürk devrim ve kazanımlarının genelde ülke,  özelde ODTÜ camiasında
  yaygınlaştırılması için çaba sarf etmek, bu amaçla diğer kuruluş ve dernekler ile işbirliğini geliştirmek,  MEZUN’ların birikimlerini ülkenin ve ÜNİVERSİTE’nin sosyal, teknik ve kültürel gelişimine katkıda bulunacak şekilde yönlendirmek,  bu amaçla organizasyonlar yapmak, sahip olduğu maddi olanakların elverdiği ölçüde ÜNİVERSİTE’de öğrenim gören öğrencilere burs ve benzeri yönde yardım etmek.” olarak açıklanmıştır. 

  Dernek faaliyetlerinin bu ilkeler doğrultusunda sürdürebilmesi için, hem ODTÜ mezunu hem de başka üniversite mezunu araştırmacılarla birlikte, ülkenin sosyal ve kültürel gelişimine katkıda bulunacak mekanizmalar oluşturması ve var olan mekanizmaları daha iyi işler hale getirmesi gerekmektedir.

  Bu doğrultuda, çalışma grubu çatısı altında ilk adımını attığımız merkezimizi konuşmak ve kısa, orta ve uzun dönemli faaliyet planlarını oluşturabilmek için 4 Nisan 2018 saat 19.00’da yapacağımız toplantımıza, sosyal bilimler alanında çalışmalar yürüten tüm üyelerimizi bekliyoruz.

  ODTÜ Mezunları Derneği Sosyal Araştırmalar Çalışma Grubu

 • Markalı Rakı Bardak ve Şişeleri Koleksiyonu

  ODTÜ Mezunları Derneği Koleksiyon Kulübü’nün 57. Sergisi olan; Kulüp üyelerimizden Gençer Atlagan‘ın, Markalı Rakı Bardak ve Şişeleri Koleksiyonu Sergisi 24 Mart 2018 günü açılacak ve 14 Nisan 2018 gününe kadar ODTÜ Mezunları Derneği Vişnelik Lobi’deki Koleksiyon Kulübü sergi vitrininde sergilenecektir.

  Sergide; markalı rakı bardakları, minyatür ve değişik markalarda rakı şişeleri, konu ile ilgili reklamlar, kitaplar, fotoğraflar ve efemeralar izlenebilecektir.

  *********************************

  Markalı Rakı Bardak ve Şişeleri Koleksiyonu Sunumu

  Sergilenen markalı rakı bardakları, minyatür ve değişik markalarda rakı şişeleri, konu ile ilgili reklamlar, kitaplar, fotoğraflar ve efemeralarla koleksiyonun tamamını tanıtan sunum 3 Nisan 2018 Salı akşamı, saat 19.30 da Salon 56′da yapılacaktır.

  İlgilenen tüm üyelerimizi bekliyoruz.

  Saygılarımızla,
  ODTÜ Mezunları Derneği

 • Nevruz ya da Newroz Hepimizin Bayramı

  Nevruz ya da Newroz bu coğrafyada yaşayan her insanın bayramı; yeni günün doğumu, baharın başlangıcı…

  O bahar ki; sevgiyle, aşkla, dostlukla daha güzel! Ona ne kan yakışır, ne de gözyaşı…

  O bahar ki barışla, özgürlükle, demokrasiyle güzel!

  Newroz ya da Nevruz; hepimizin bayramı!

  Getir, getirelim artık şu her yanından acı damlayan coğrafyamıza; özgürlüğü, demokrasiyi, barışı!

  Saygılarımızla,
  ODTÜ Mezunları Derneği

 • ODTÜ Mezunları Derneği Vişnelik Tesisi Yaz Dönemi Uygulaması

  ODTÜ Mezunları Derneği Vişnelik Tesisi’miz 2 Nisan 2018 Pazartesi günü itibarıyla yaz dönemi uygulamasına başlayacaktır. Tesisimizin bu tarihten itibaren haftanın her günü hizmetinizde olacağını bilgilerinize sunarız.

  Saygılarımızla,

  ODTÜ Mezunları Derneği

 • Üyelik Aidatınızı Ödemeyi Unutmayınız!

  Sayın üyemiz,

  Derneğimiz sizin katkılarınız ve destekleriniz ile size daha iyi hizmet sunmak için çalışmalarını devam ettirmektedir. Derneğimizin yıllık üyelik ödentisi 2019 yılı için 240,00 TL’dir. Kredi kartı talimatı olan üyelerimizin yıllık ödenti çekimlerine başlanmıştır.

  Kredi kartı talimatı olmayan üyelerimiz https://www.odtumd.org.tr/odtumd_belgeler/talimat.pdf bağlantısında bulunan formu doldurup 0 312 287 75 00 numaralı faksımıza gönderebilir ya da PDF veya JPEG formatında uyelik@odtumd.org.tr adresine iletebilirler.

  Ödentilerini doğrudan Dernek banka hesap numaralarına göndermek isteyen üyelerimiz aşağıda verilen banka hesaplarımızı kullanabilirler.

  BANKA HESAP NUMARALARI

  T. İş Bankası ODTÜ Şubesi
  HESAP NO:
   4229-0528642
  IBAN NO:
   TR39 0006 4000 0014 2290 5286 42 

  T. Garanti Bankası Maltepe Şubesi
  HESAP NO: 
  0114-6201160
  IBAN NO: TR92 0006 2000 1140 0006 2011 60

  Katkılarınız için şimdiden çok teşekkür ederiz.

  Ayrıca öğrenmek istedikleriniz/bilgi güncellemeleriniz için 0 312 286 79 79/11 22-11 29 numaralı telefonlardan ve uyelik@odtumd.org.tr  e -posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

   

 •  “Türkiye Enerjide Nereye Gidiyor? Türkiye Enerji Görünümü Mart 2018”

  ODTÜ Mezunları Derneği Enerji Komisyonu tarafından 31 Mart 2018 Cumartesi günü “Türkiye Enerjide Nereye Gidiyor? Türkiye Enerji Görünümü Mart 2018” başlıklı bir panel düzenlenecektir.

  TMMOB Makina Mühendisleri Odası 2010‘dan bu yana Türkiye’nin Enerji Görünümü adlı Oda Raporunu her iki yılda bir yayınlamaktadır. Enerji Görünümü 2018 raporunun editörlüğünü ODTÜ Mezunlar Derneği Enerji Komisyonu üyeleri de olan Oğuz Türkyılmaz ve Orhan Aytaç üstlenmiştir. Raporun yirmi dokuz yazarı içinde ODTÜ Mezunlar Derneği Enerji Komisyonu Başkan ve üyeleri de yer almaktadır.

  2013’den bu yana, aynı tema ile düzenlenen bu panelin, 31.3.2018 tarihli oturumunda, Türkiye’nin birincil enerji tüketimi, enerjide dışa bağımlılık ve elektrik enerjisi üretiminin durumu hakkında bilgi verilecektir. Elektrik enerjisi sektörünün gelişimi ile elektrik üretim amaçlı projelerin durumu incelenecek, proje stoku hakkında yorumlar yapılırken, iptal edilen santral yatırımlarına ve kredi geri ödemelerindeki olası sorunlara işaret edilecektir. Mevcut santralların verimli kullanılıp kullanılmadığı irdelenecek ve atıl kapasitenin değerlendirilmesi gereği anlatılacaktır.

  Mevcut durumun anlatılması ve eleştirisiyle yetinilmeyip, ülke ve toplum yararı doğrultusunda kamusal planlamaya dayalı alternatif bir demokratik enerji politikası oluşturulmasını amaçlayan ve bu doğrultuda çözümler içeren kapsamlı önerilerin yanı sıra “Kamusal hizmetlerin toplum yararını gözeten yeni bir anlayışla kamu eliyle verilmesine yönelik çağrının”, katılımcılarla paylaşılıp tartışmaya açılacağı panelimize katılımınızı bekler, saygılar sunarız.

  PROGRAM
  Konuşmacılar

  Oğuz TÜRKYILMAZ (IE’73)
  Orhan AYTAÇ (ME’79)

  Tarih: 31 Mart 2018 Cumartesi
  Saat: 14.00-16.30
  Yer: ODTÜ Mezunları Derneği, Vişnelik Salonu

 • Ağaç Dikimi Etkinliği: Benim de Bir Dikili Ağacım Olsun!

  Ağaç dikimi etkinliğimiz 18 Mart 2018 Pazar Günü saat 13.00’de derneğimizde gerçekleşecektir.

  Burs Fonu yararına yapılan etkinliğimize tüm üyelerimizi bekleriz.

  Fidanlarınız ODTÜ’de Yaşama ve Umuda Kök Salsın!

  Saygılarımızla,
  ODTÜ Mezunları Derneği 

  PROGRAM

  Tarih: 18 MART 2018 PAZAR
  Saat: 13.00- 15.00
  Yer: ODTÜ Mezunları Derneği Vişnelik Tesisi

  *Ağaç dikimi etkinliğine katılamadığınız takdirde de ağacınız dikilecektir.

Başa dön tuşu

Değerli Üyelerimiz,

Derneğimize bağışlarınızı bekliyoruz.

DERNEK İŞ BANKASI BAĞIŞ HESAPLARI 

İŞ BANKASI ODTÜ ŞUBESİ

TL HESABI

HESAP ADI: ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI DERNEĞİ

IBAN: TR63 0006 4000 0014 2291 4222 59

USD HESABI

HESAP ADI: ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI DERNEĞİ

IBAN: TR39 0006 4000 0024 2293 7971 49

EURO HESABI

HESAP ADI: ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI DERNEĞİ

IBAN: TR98 0006 4000 0024 2293 7971 54

SWİFT KODU: ISBKTRISXXX

Önemli Not: Açıklama bölümüne sadece DERNEK BAĞIŞI ve İLETİŞİM BİLGİSİ yazılması gerekmektedir.

Saygılarımızla,

ODTÜ Mezunları Derneği

Yönetim Kurulu