Genel

Öğrenci Danışmanlığı Programı

Öğrencilerin daha iyi bir geleceğe hazırlanmaları yolunda mezunların öğrencilerle deneyimlerini, ODTÜ’lü olma ruhunu ve dayanışmasını paylaşabilecekleri bir ortam yaratmak üzere bu proje hayata geçirildi.

Uygulama olarak 30 mezun-öğrenci çifti ile başlamıştı Mart 2001’de. 2009 yılı sonu itibariyle 560 mezun, 789 geleceğin mezunu ile birebir görüşüyor durumda. 2002-2009 yıllarında 1086 arkadaşımız öğrenciliklerinde bu program aracılığıyla birer mezunla görüşerek/arkadaş olarak mezun saflarına katıldılar. Okulun tatil olmadığı dönemlerde her hafta 25-30 kadar öğrenciyi Bilgi Formlarında bildirilen bilgiler doğrultusunda birer mezunla eşleştiriyoruz. Her hafta yaptığımız oryantasyon toplantılarıyla ilk tanışmalarını Dernek ortamında sağlıyor ve onları kendi iç dinamiklerinde paylaşmaya bırakıyoruz.

Bakın, gençler hangi düşüncelerle bu programa başvuruyorlar:

  • Mezuniyetten sonrası için aklımda çok fazla soru işareti var. Danışmanımın bana yol gösterebileceğini umuyorum. Bazı konularda kendimi çok bilgisiz ve yetersiz hissediyorum ve nereden başlamam gerektiğini bilmiyorum, bu konudada fikirlerini alabilirim. Bir de yeni insanlarla tanışmayı seviyorum, iyi vakit geçirebileceğimizi de düşünüyorum.
  • Yerinde bir proje. Öğrencilerin çoğu yanlış tercihle istemedikleri bölümlere geliyor. Bari bu noktadan sonra bir bilen kişinin yardımıyla geleceğiyle ilgili doğru tercih yapsın. Tabi bu öğrenciyle danışmanın aynı bölümden olmasıyla daha verimli ve yararlı olur.
  • Hayat tecrübesini ve ODTÜ ruhunu taşıyan biriyle tanışıp hem keyifli bir zaman geçirmek hem de tecrübelerinden yararlanmak.
  • Sorunlarda bana yol gösterebilecek, olaylara ve çevreme farklı bakmamda yardımı olabilecek, ODTÜ’lü olmanın haklı gururunu paylaşabileceğim bir rehber belki bir dost olacak sanırım danışmanım.
  • Gerçekten çok iyi düşünülmüş bir proje, ODTÜ’lü ögrencileri anlayacak en uygun insanlar yine eski ODTÜ’lülerdir. Bana mezuniyetime kadar rehberlik edilmesini bekliyorum. Bir nevi okul dışındaki hayata, tecrübeli birilerinin yardımıyla daha iyi hazırlanmak.
  • 2. sınıf öğrencisiyim, fakat ODTÜ ve ODTÜlü olma hakkında hala yeterli bilgiye sahip değilim. Bu anlamda yarar görebileceğim bir sistem olduğunu sanıyorum.
  • Çok faydalı olacağını düşünüyorum, bizim için bulunmaz bir fırsat.
  • Önemli bir proje. İnsanların geleceklerini planlarken tecrübeli insanların deneyimlerinden faydalanmaları yapabilecekleri muhtemel hataları en aza indirir.

Katılan herkes çok heyecanlı ve mutlu. İlk toplantılarda geleceğin mezunlarından bir şöyle demişti. BİZLER SİZİN GEÇMİŞİNİZ, SİZLER DE BİZİM GELECEĞİMİZSİNİZ….

Programı duyan öğrenci kardeşlerimiz birer danışmanla eşleşmek için başvurularını sürekli iletiyorlar. Onları bekletmemek için daha çok ODTÜ Mezunun Programa gönüllü olması lazım.

SİZLERİ DE ARAMIZA BEKLİYORUZ.

Başa dön tuşu

Değerli Üyelerimiz,

Derneğimize bağışlarınızı bekliyoruz.

DERNEK İŞ BANKASI BAĞIŞ HESAPLARI 

İŞ BANKASI ODTÜ ŞUBESİ

TL HESABI

HESAP ADI: ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI DERNEĞİ

IBAN: TR63 0006 4000 0014 2291 4222 59

USD HESABI

HESAP ADI: ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI DERNEĞİ

IBAN: TR39 0006 4000 0024 2293 7971 49

EURO HESABI

HESAP ADI: ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI DERNEĞİ

IBAN: TR98 0006 4000 0024 2293 7971 54

SWİFT KODU: ISBKTRISXXX

Önemli Not: Açıklama bölümüne sadece DERNEK BAĞIŞI ve İLETİŞİM BİLGİSİ yazılması gerekmektedir.

Saygılarımızla,

ODTÜ Mezunları Derneği

Yönetim Kurulu