Basın AçıklamalarıDuyurular

Basına ve Kamuoyuna

Ankara bugün bir toz bulutuna uyandı! ODTÜ’nün üzerinden yükselen toz bulutu gece boyunca tüm Ankara’yı sardı.
Gün içinde tüm ‘güvenlik önlemleri’ alınarak gafillerin kafalarını kuma gömdüğü, sahtekârların gerçeklere sırtını çevirdiği zamanlarda, suçluların en sevdiği saatlerde işe koyuldular! Ankara’nın akciğeri olan ODTÜ ormanına bir gece yarısı girerek yaşama olan düşmanlıklarını bir kez daha gösterdiler.
Kentlerin sellere teslim olduğu, toplu taşıma yerine özel araç kullanımının özendirilerek yaşam alanlarımızın nefes alınamayacak hale sokulduğu, suların içilemeyecek hale getirildiği bugün; rant uğruna ODTÜ ormanının talan edilmesi, sadece bir yandan kuruluşundan bu yana özerk ve demokratik üniversite mücadelesinden bir milim taviz vermeyen ODTÜ’ye değil, popüler söylemlerle ODTÜ’den başlatılarak yaşanamayacak bir kente mahkum edilen tüm Ankara’yadır.
Haftalar boyunca kamuoyunu oyaladılar. Devasa bir rant projesini unutturmak için hastaneye ulaşacak yolun tünel mi değil mi tartışmasını yaptırdılar. Ne kadar şeffaf olduğu tartışmalı görüşmeler sonunda imzalanan protokoller henüz Ankaralılara ulaşamadan ormanımıza girdiler. Bizler protokolün içeriğine dair tarafların özet açıklamalarından, protokolün gece yarısı yüzlerce polis ve TOMA’lar eşliğinde ağaçların katledilerek alanın dümdüz edilmesini içermediği kanısındayız. Ankara’nın tümünü ilgilendiren protokolün bir an önce kamuoyu ile paylaşılmasını talep ediyoruz.
Tekrarlıyoruz!
Ankara’nın akciğeri olan ODTÜ ormanının talan edilmesi ODTÜ – Büyükşehir taraflaşmasını aşan, tüm Ankara’yı ilgilendiren ve kente zarar veren bir rant projesidir!
Üniversitemizi de kentimizi de savunacağız!
YeşilAnkara Patformu
Başa dön tuşu