Üye DuyurularıDuyurularGenelHaberlerSlider

ŞEBNEM OĞUZ’UN YANINDAYIZ

Üyemiz, dostumuz Şebnem Oğuz 4 Temmuz Pazartesi günü çalıştığı kurumdan istifaya zorlanmıştır. Üniversite ile olan tüm ilişiği apar topar kesilmiştir. Kurumun bu isteğinin temel sebebi, Şebnem Hocamızın anayasa tarafından güvence altına alınan hakkını kullanarak, toplumsal alanda değer yaratabileceği bir yer olarak gördüğü HDP Danışma Kurulu’nda yer almasıdır.

Öncelikle kendisine siyaset hayatında başarılar dileriz. Siyaset içindeki varlığının demokrasi, insan hakları ve sınıf eksenli politikalar adına olumlu yansımalarını göreceğimizden eminiz.

Kurumu ise bilim insanının toplumsal sorumluluğunu, akademik özerkliğin gerekliliğini çoktan unutmuş olacak ki aceleyle bir aksiyon alma gereği duymuştur. Oysa, Şebnem Hocamız yaz sonunda emekli olacağını daha önce kuruma bildirmiştir. Buna rağmen, tez öğrencilerinin, danışanlarının mağdur olmasını göze alarak bir süre daha bekleyemeden istifaya zorlamasının tek bir açıklaması olabilir. Siyasi partilerle ilgili anayasal hakların bizzat kurucusu tarafından uygulandığı bir kurumda, gösterilen bu tavır bir siyasi duruşun yansımasıdır, ayrımcılıktır. Bilimsel eğitim, akademik özerklik bu tip bir ayrımcılığı asla kabul etmez. Kurumun bu kararı elbette ki Şebnem Hocamızın değil, başta çalışmış olduğu bölüm olmak üzere tüm üniversitenin kaybıdır.

Şebnem Hocamızın yanındayız.

Saygılarımızla,

ODTÜ Mezunları Derneği

Başa dön tuşu

Değerli Üyelerimiz,

Derneğimize bağışlarınızı bekliyoruz.

DERNEK İŞ BANKASI BAĞIŞ HESAPLARI 

İŞ BANKASI ODTÜ ŞUBESİ

TL HESABI

HESAP ADI: ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI DERNEĞİ

IBAN: TR63 0006 4000 0014 2291 4222 59

USD HESABI

HESAP ADI: ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI DERNEĞİ

IBAN: TR39 0006 4000 0024 2293 7971 49

EURO HESABI

HESAP ADI: ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI DERNEĞİ

IBAN: TR98 0006 4000 0024 2293 7971 54

SWİFT KODU: ISBKTRISXXX

Önemli Not: Açıklama bölümüne sadece DERNEK BAĞIŞI ve İLETİŞİM BİLGİSİ yazılması gerekmektedir.

Saygılarımızla,

ODTÜ Mezunları Derneği

Yönetim Kurulu